INTELIGENTNÍ POMOCNÍCI V KAŽDEJ SITUÁCII.

BMW ConnectedDrive asistenčné systémy vodiča v BMW radu 1 3-dverovom.

Jazda môže byť ešte viac pohodová, ak inteligentné asistenčné systémy vodiča vyriešia určité úkony za vás. Napríklad výbava Driving Assistant vás upozorní na hroziace riziká. Navigačný systém Professional nájde cestu skoro všade. Funkcia Speed Limit Info vám pripomenie maximálnu povolenú rýchlosť. A to sú iba tri z mnohých možností, ktoré zintenzívnia zábavný faktor jazdy v BMW radu 1.

Driver Assitance 6

DRIVING ASSISTANT.

Bezpečnostná výbava Driving Assistant kombinuje kamerový Varovný systém opustenia jazdného pruhu, Kolízne varovanie a Varovanie pred chodcami s funkciou mierneho brzdenia v meste.

Varovný systém opustenia jazdného pruhu sleduje značenie na ceste a upozorní vodiča na neželané vybočenie prostredníctvom jemného zavibrovania volantu, pri rýchlosti jazdy cca 70 km/h a vyššej. Varovanie sa neaktivuje ak je vybočenie úmyselné a vodič ho naznačí zapnutím smerovky.

Kým Kolízne varovanie s funkciou mierneho brzdenia v meste detekuje vozidlá, Varovanie pred chodcami s funkciou mierneho brzdenia v meste reaguje na osoby. Ak vozidlo pred vami prudko zabrzdí, BMW okamžite reaguje, ak je kolízne varovanie zapnuté. Systém funguje v etapách. Najprv sa zobrazí varovný symbol, následne sa rozbliká, spolu s akustickým signálom a nakoniec sa automaticky mierne aktivujú brzdy (pri jazde rýchlosťou do 60 km/h)*. Varovanie pred chodcami pomáha pri rýchlostiach cca. 20-25 km/h zabrániť zrážke s osobami a pri rýchlostiach do 60 km/h redukuje závažnosť kolízie. Keď systém odhalí riziko zrážky, brzdy sa pripravia do pohotovostného režimu pre rýchlejšiu reakciu v prípade potreby. Ak je hrozba neodvratná, systém aktivuje brzdy*.

Súčasťou balíka je aj Asistent pozornosti vodiča, ktorý sleduje jeho správanie a hľadá známky únavy. Ak ich odhalí, na displeji systému iDrive zobrazí vodičovi odporučenie na prestávku.

* Bezpečnostné asistenčné systémy vozidiel BMW nepreberajú plnú autonómnu kontrolu nad vozidlom bez nutnosti zásahov vodiča. Pôsobia ako preventívne systémy na zmiernenie účinkov prípadnej kolízie a vodič v každom prípade aspoň čiastočne musí ovládať vozidlo.

AKTÍVNY SYSTÉM UDRŽIAVANIA RÝCHLOSTI S FUNKCIOU STOP&GO.

Aktívny systém udržiavania rýchlosti s funkciou Stop&Go vrátane radarového kolízneho varovania s funkciou cieleného a plného brzdenia ponúka na želanie vyšší komfort a bezpečnosť v zhustenej premávke.
Systém udržiava rýchlosť jazdy, predvolenú vodičom, ako aj odstup od predchádzajúceho vozidla. Automatické ovládanie sa postará o zrýchľovanie aj spomaľovanie a udržiava prednastavený odstup aj v prípade pomaly sa pohybujúcej kolóny, až do jej úplného zastavenia. Ak sa priblížite k vozidlu pred vami, alebo sa iné vozidlo zaradí pred vás do vášho jazdného pruhu, systém presne prispôsobí vašu rýchlosť jazdy podľa situácie. Aktivovať sa dá pre rýchlosť jazdy až do 210 km/h.
Funkcia Stop&Go nielen automaticky reguluje rýchlosť, až do zastavenia, ale dokáže tiež vozidlo opäť sama rozbehnúť, až na tempo, nastavené vodičom, v rámci obmedzeného časového intervalu, len čo to premávka dovolí.
Ak vozidlo pred vami prudko zabrzdí, BMW okamžite reaguje, ak je kolízne varovanie zapnuté. Systém funguje v etapách. Najprv sa zobrazí varovný symbol, následne sa rozbliká, spolu s akustickým signálom a nakoniec sa aktivujú brzdy.

PARKOVACÍ ASISTENT.

Parkovací asistent zjednodušuje pozdĺžne aj priečne parkovanie. Bez ohľadu na to, či je aktivovaný, vždy premeriava potenciálne voľné miesta, aj tie najtesnejšie, pri jazde okolo nich rýchlosťou do 35 km/h a v maximálnej vzdialenosti 1,5 metra od radu zaparkovaných vozidiel.

Keď sa nájde dostatočne veľké miesto, vodič jednoducho zapne smerovku a parkovací asistent sa postará o riadenie, zatiaľ čo vodič ovláda prevodovku, akcelerátor a brzdu. Asistent zároveň zobrazuje pomocné inštrukcie na displeji systému iDrive, spolu s akustickými signálmi.

Len čo sa vozidlo pomaly priblíži k prekážke, Parkovací asistent sa automaticky aktivuje prostredníctvom funkcie „Auto PDC“ (Automatic Park Distance Control). Rozšírená funkčnosť systému obsahuje aj podporu vodiča pri parkovaní priečne k okraju vozovky. PDC zároveň vysiela varovný signál keď sa s vozidlom príliš priblížite k prekážke.

Pri parkovaní bez Parkovacieho asistenta využíva systém pomoci pri priečnom parkovaní dodatočné senzory na sledovanie oblasti po stranách vozidla a prípadné prekážky zobrazí na displeji systému iDrive. Vďaka tomu si vodič vychutná viac komfortu a bezpečnosti pri parkovaní.

NAVIGAČNÝ SYSTÉM PROFESSIONAL.

Navigačný systém Professional zaujme elegantným dizajnom a nadštandardnými možnosťami: Ponúka jednoducho a prirodzene ovládateľnú navigáciu so systémom iDrive a dotykovým ovládačom iDrive Touch Controller, vrátane hands-free funkcie, USB rozhrania a hlasového ovládania. Systém obsahuje aj rádio BMW Professional s DVD mechanikou a kapacitou 20 GB na ukladanie hudobných súborov. Umožňuje aj použitie systému Real Time Traffic Information (RTTI). Vstavaný 8,8-palcový farebný LCD displej s vysokým rozlíšením a funkciou deleného zobrazenia (hlavná a vedľajšia obrazovka) je navrhnutý na optimálnu čitateľnosť a prehľadnosť.

  • iDrive Touch Controller

    Ovládač iDrive Touch Controller s je intuitívnym prvkom s dotykovou plochou, ktorá umožní vodičovi priamo vkladať navigačné ciele vpisovaním prstom. Systém sa dá ovládať aj tlačidlami priamej voľby ponuky, ôsmimi voliteľnými funkčnými tlačidlami a hlasovým ovládaním. Vďaka trojrozmernému zobrazeniu máp s použitím satelitných obrázkov ako mapového pozadia a fotorealistickým zobrazením vybraných miest sa navigácia stáva vzrušujúcim vizuálnym zážitkom.

  • Automatická aktualizácia máp

    Aktualizácie máp sú k dispozícii na tri roky bezplatne, prostredníctvom BMW partnera. V rámci BMW ConnectedDrive dokáže systém vo vybraných európskych krajinách mapy aktualizovať aj automaticky, počas obdobia troch rokov, s frekvenciou až štyrikrát do roka. *

    * Presnejšie informácie o dostupnosti a rozsahu tejto služby na Slovensku vám poskytne váš miestny autorizovaný predajca BMW.

SPEED LIMIT INFO.

SPEED LIMIT INFO.

Bezpečnosť na prvom mieste: Speed Limit Info vrátane indikácie zákazu predbiehania zobrazí aktuálne platné obmedzenia rýchlosti, ako aj zóny, kde nie je povolené predbiehanie. Informácia sa zobrazí na info displeji prístrojového panelu. Špeciálna kamera integrovaná vo vnútornom spätnom zrkadle sleduje relevantné dopravné značky. Informácie následne spracuje riadiaca jednotka, spolu s dátami z navigačného systému. Zapojením aj ďalších prvkov vozidla dokáže systém identifikovať aj variabilné obmedzenia, platné napríklad iba v mokrom počasí alebo v konkrétnom čase dňa.

CÚVACIA KAMERA.

CÚVACIA KAMERA.

Cúvacia kamera v BMW radu 1 3-dverovom umožňuje vodičovi vidieť oblasť za vozidlom na displeji systému iDrive počas parkovania a manévrovania. Cúvacia kamera zlepšuje prehľad o oblasti za vozidlom pri cúvaní rýchlosťou do 15 km/h, napríklad pri parkovaní.
Na displeji systému iDrive sa zároveň zobrazujú aj vodiace čiary a farebná signalizácia vzdialenosti od prekážok, vďaka čomu vodič vidí, či je zvolené miesto dostatočne veľké na zaparkovanie a ak áno, pomôže mu s manévrovaním do tohto priestoru. Pri maximálnom zatočení volantu sa zobrazia červené hraničné čiary spolu so zelenými vodiacimi čiarami, ktoré sa prispôsobujú miere natočenia volantu.
Cúvacia kamera sa automaticky deaktivuje po desiatich metroch alebo keď vozidlo pri cúvaní prekročí rýchlosť 15 km/h. V kombinácii s ťažným zariadením obsahuje cúvacia kamera aj praktickú funkciu zoom pre jednoduchšie pripojenie prívesu.

ASISTENT DIAĽKOVÝCH SVETIEL.

ASISTENT DIAĽKOVÝCH SVETIEL.

Asistent diaľkových svetiel znižuje zaťaženie vodiča pri jazde po tme tým, že automaticky prepína tlmené a diaľkové svetlá, podľa toho, či sa práve pred vami alebo v protismere nachádza iné vozidlo. Tým sa zabráni oslneniu ostatných účastníkov premávky.

Svetlá sa stlmia aj vtedy, keď má cesta dostatočné vlastné osvetlenie. Kamera umiestnená blízko vnútorného spätného zrkadla registruje predné svetlá iných vozidiel už zo vzdialenosti 700 metrov. Zadné svetlá rozozná na vzdialenosť 400 metrov. Keď je Asistent diaľkových svetiel aktívny a v protismere sa blíži vozidlo, alebo sa vy priblížite k inému automobilu pred vami, systém automaticky prepne diaľkové svetlá na tlmené. Keď je cesta voľná, opäť samočinne aktivuje diaľkové svetlá. To umožňuje vodičovi nechať diaľkové svetlá trvalo zapnuté, čo prináša maximálny možný komfort aj bezpečnosť jazdy po tme.