INTELIGENTNÉ. INOVATÍVNE. EFEKTÍVNE.

Aerodynamika a hospodárenie s energiou.

INTELIGENTNÉ. INOVATÍVNE. EFEKTÍVNE.

Aerodynamika a hospodárenie s energiou.

Každé BMW je vybavené technológiami BMW EfficientDynamics, medzi ktoré patrí napríklad funkcia Auto Start/Stop, rekuperácia brzdnej energie alebo elektrický posilňovač riadenia. Už teraz tieto systémy umožňujú inteligentne riadiť hospodárenie s energiou a prispievať tak k trvalej udržateľnosti prepravy. Optimalizovaná aerodynamika ďalej významne prispieva k zlepšeniu dynamiky a hospodárnosti.

INTELIGENTNÉ. INOVATÍVNE. EFEKTÍVNE.Aerodynamika a hospodárenie s energiou.

Každé BMW je vybavené technológiami BMW EfficientDynamics, medzi ktoré patrí napríklad funkcia Auto Start/Stop, rekuperácia brzdnej energie alebo elektrický posilňovač riadenia. Už teraz tieto systémy umožňujú inteligentne riadiť hospodárenie s energiou a prispievať tak k trvalej udržateľnosti prepravy. Optimalizovaná aerodynamika ďalej významne prispieva k zlepšeniu dynamiky a hospodárnosti.

AERODYNAMICKÉ PRVKY.

Malé detaily, veľký prínos.

Dobré nápady nemusia byť zložité. Aerodynamické riešenia napríklad v podobe aktívnych klapiek masky chladiča, aktívneho zadného spojlera alebo vzduchových clon v nástavci pod predným nárazníkom účinne znižujú koeficient odporu vášho BMW. To má pozitívny vplyv nielen na hospodárnosť, ale aj na stabilitu jazdy a zníženie hlučnosti v interiéri vozidla. Pozrite sa sami.

Aktívny zadný spojler.

So zvyšujúcou sa rýchlosťou jazdy rastú sily, ktoré pôsobia na karosériu automobilu. Pri rýchlosti 110 km/hod. sa automaticky vysunie zadný spojler. Zníži sa tým odpor vzduchu, zlepší sa stabilita vozidla a obmedzí sa vztlak na zadnej náprave. Okrem toho zároveň dochádza k zníženiu spotreby paliva a produkcie emisií CO2. Pri rýchlosti 70 km/hod. sa zadný spojler automaticky zasunie.

Vzduchová clona.

Kým vy riadite vaše vozidlo, vzduchové clony riadia prúdenie vzduchu. Znižujú odpor vzduchu pozoruhodne jednoduchým a zároveň mimoriadne efektívnym spôsobom. Ich zužujúci sa prierez zrýchľuje prúdiaci vzduch a vedie ho okolo predných kolies. Tým dochádza k obmedzeniu turbulencií v podbehoch predných kolies, a tým k zníženiu aerodynamického odporu, rovnako ako obmedzeniu spotreby paliva a produkcie emisií CO2.

Aktívne vzduchové klapky.

Aktívne vzduchové klapky vedia, kedy motor, brzdy alebo iné komponenty potrebujú prísun čerstvého vzduchu. Keď dodatočný vzduch nie je potrebný, znova sa zatvoria. Týmto riešením sa zlepšuje aerodynamika a znižuje spotreba paliva.

Air Blade.

Aerodynamické hrany Air Blade vytvárajú ostré zakončenie zadného C-stĺpika, ktoré účinne odtrháva prúdiaci vzduch od tela karosérie. Tým sa obmedzuje vznik turbulencií za vozidlom, znižuje sa odpor vzduchu a následne aj spotreba paliva a produkcia emisií CO2.

Disky BMW EfficientDynamics.

Hravo si poradia s vetrom: aerodynamicky optimalizované ráfiky kolies majú turbínovitý tvar, ktorý pomáha odvádzať vzduch okolo bokov vášho BMW, čím zlepšujú aerodynamiku vozidla.

Výduchy Air Breather.

Pridáte plyn a idete stále rýchlejšie a rýchlejšie. Napriek tomu necítite žiaden odpor vzduchu. To preto, lebo výduchy Air Breather za prednými kolesami účinne odvádzajú vzduch z priestoru podbehov kolies a obmedzujú turbulencie. Spotreba paliva a emisie CO2 sa znižujú.

Aerodynamika BMW i8.

Aerodynamická karoséria, výrazný kužeľovitý tvar, nízka hmotnosť – BMW i8 je nepochybne čistokrvný športový automobil. Množstvo aerodynamicky optimalizovaných riešení umožnilo maximalizovať dynamiku a zároveň zlepšiť hospodárnosť. Jedným z príkladov sú zadné LED svetlá, ktoré sú navrhnuté prístupom takzvaného vrstvenia a slúžia ako vzduchové kanály.

Kombinovaná spotreba paliva v l/100 km: 2,1
Kombinované emisie CO2 v g/km 49
Kombinovaná spotreba elektriny v kWh/100 km: 11,9

INTELIGENTNÉ RIADENIE ENERGIE.

Úsporná jazda. Neobmedzená radosť z jazdy.

Inovatívne technológie v podobe elektrického posilňovača riadenia, režimu ECO PRO a rekuperácie brzdnej energie šetria energiu a zároveň prinášajú viac radosti z jazdy. Tu vám predstavujeme jednotlivé riešenia.

Rekuperácia brzdnej energie.

Len čo stlačíte brzdový pedál, začne sa výroba elektrickej energie. Dochádza k rekuperácii cennej kinetickej energie. Systém rekuperácie brzdnej energie vytvorenú elektrinu ukladá do batérie namiesto toho, aby zostala nevyužitá. Vďaka tomu je potrebné menšie množstvo energie z motora na dobíjanie batérie, čo znižuje spotrebu a emisie.

Režim ECO PRO.

Sústreďte sa na radosť z jazdy. Maximálna hospodárnosť je k dispozícii po stlačení jediného tlačidla. Režim ECO PRO umožňuje znížiť spotrebu až o 20 % bez toho, aby ste museli čokoľvek urobiť. Ďalších približne 5 % možno ušetriť s využitím doplnkových funkcií. Celkovú úsporu zobrazuje palubný počítač v podobe predĺženého dojazdu v kilometroch. Vďaka tomu vidíte, o koľko kilometrov navyše dokážete prejsť.

Elektrický posilňovač riadenia.

Bežné posilňovače riadenia pracujú na princípe hydrauliky. Je to systém, ktorý je neustále v činnosti, dokonca aj vtedy, keď vodič vôbec nepohybuje volantom. A to stojí energiu. V prípade elektrického posilňovača riadenia je hydraulický systém nahradený elektrickým motorom, ktorý sa aktivuje len vtedy, keď vodič naozaj pohybuje volantom. Na rovinkách alebo v dlhých zákrutách so stálym polomerom je systém neaktívny a nespotrebováva žiadnu energiu. Výsledkom je zníženie spotreby energie, a pritom zachovanie maximálnej radosti z jazdy takej typickej pre vozidlá BMW.

Dojazd navyše.

Režim ECO PRO zameraný na minimalizáciu spotreby paliva zabezpečí zmenu správania plynového pedálu, prevodovky a systémov kúrenia a klimatizácie. Odporúčania režimu ECO PRO pomôžu vodičovi zlepšiť hospodárnosť jazdného štýlu. Ukazovateľ dojazdu okrem toho vodiča informuje o tom, o koľko kilometrov predĺžil dojazd zásluhou aktivácie režimu ECO PRO.

TECHNOLÓGIE ŠETRIACE ENERGIU PRE RADOSŤ Z HOSPODÁRNEJ JAZDY.

Rôzne situácie vyžadujú rôzne prístupy. Technológie šetrenia energie, napríklad indikátor zmeny prevodu alebo funkcia Auto Start/Stop, pomáhajú vodičovi efektívnejšie ovládať vozidlo v rôznych situáciách, a tým jazdiť hospodárnejšie.

 • Indikátor zmeny prevodu

  Kľúčom k úspornej jazde je správny okamih radenia. Vozidlo v každom okamihu vypočítava najefektívnejší okamih radenia zodpovedajúci aktuálnej jazdnej situácii a otáčkam motora. Vodiča o ňom informuje na informačnom displeji.
  Systém tiež rozozná prudké zrýchlenie a následne odporučí preradiť neskôr, až keď je opäť vhodné znížiť otáčky motora na úsporné. Porovnávacie testy ukázali, že vozidlá s indikátorom zmeny prevodu majú približne o 4 % nižšiu spotrebu.

 • Funkcia Auto Start/Stop

  Šetrite palivo efektívne: Funkcia Auto Start/Stop sa postará o to, aby sa palivo spotrebúvalo len vtedy, keď je vozidlo v pohybe. Keď vozidlo na chvíľu zastaví, napríklad na semafore alebo v dopravnej zápche, funkcia Auto Start/Stop šetrí palivo tým, že vypne motor. Keď vodič stlačí spojku (manuálna prevodovka) alebo uvoľní brzdu (prevodovka Steptronic), motor sa opäť v zlomku sekundy automaticky naštartuje.

 • Pneumatiky so zníženým valivým odporom.

  Na diaľnici. V meste. Všade. Nech idete kamkoľvek, pneumatiky sú vždy vystavené pôsobeniu značných síl. Počas ich kontaktu s vozovkou sa mení ich tvar. Tieto deformácie sa úplne vyrovnajú len vtedy, keď pneumatika nemá kontakt s vozovkou. Pneumatiky so zníženým valivým odporom používajú špeciálne materiály na vystuženie behúňa a bočníc, vďaka čomu sa v porovnaní s bežnými pneumatikami počas jazdy menej deformujú. A práve táto skutočnosť má zásadný vplyv na spotrebu paliva a produkciu emisií CO2.

SPOTREBA PALIVA A EMISIE CO2.

Viac informácií o oficiálnej spotrebe paliva a oficiálnych špecifických emisiách CO2 nových automobilov sa nachádza v sprievodcovi spotrebou paliva a emisiami CO2 nových automobilov, ktoré sú voľne dostupné v každej maloobchodnej predajni a v spoločnosti DAT Deutsche Automobil Treuhand GmbH na adrese Hellmuth-Hirth-Str. 1, 73760 Ostfildern, Nemecko.