VIAC ZÁŽITKOV Z KAŽDÉHO LITRA.

Jazdná dynamika a efektivita BMW radu 1 5-dverového.

VIAC ZÁŽITKOV Z KAŽDÉHO LITRA.

Jazdná dynamika a efektivita BMW radu 1 5-dverového.

BMW radu 1 je so svojou agilnou a energickou povahou ideálnym prostriedkom pre mestskú premávku. Motory BMW TwinPower Turbo a doplnková 8-stupňová prevodovka Steptronic sa postarajú o to, že dorazí do cieľa vždy veľmi rýchlo. ECO PRO režim umožní plne využiť maximálny možný dojazd. Podčiarknuté a spočítané: Je to ideálny spoločník - bleskový pokiaľ ide o akceleráciu, ale zdržanlivý v otázkach spotreby.

VIAC ZÁŽITKOV Z KAŽDÉHO LITRA.Jazdná dynamika a efektivita BMW radu 1 5-dverového.

BMW radu 1 je so svojou agilnou a energickou povahou ideálnym prostriedkom pre mestskú premávku. Motory BMW TwinPower Turbo a doplnková 8-stupňová prevodovka Steptronic sa postarajú o to, že dorazí do cieľa vždy veľmi rýchlo. ECO PRO režim umožní plne využiť maximálny možný dojazd. Podčiarknuté a spočítané: Je to ideálny spoločník - bleskový pokiaľ ide o akceleráciu, ale zdržanlivý v otázkach spotreby.

TECHNOLÓGIE BMW EFFICIENTDYNAMICS.

Získajte viac z každého jedného litra vďaka BMW EfficientDynamics: vyšší výkon, väčšiu úsporu paliva a intenzívnejšie pôžitky z jazdy. Technické inovácie, ktoré znižujú spotrebu paliva, pričom zároveň zvyšujú zábavný faktor jazdy, sú štandardne k dispozícii v každom jednom BMW.

 • BMW 116d EfficientDynamics Edition.

  BMW 116d EfficientDynamics Edition je vybavené 1,5-litrovým naftovým 3-valcom a pokiaľ ide o efektivitu, hrá úplne inú ligu – svoju vlastnú. Tento motor disponuje maximálnym výkonom 85 kW (116 k) pri 4000 otáčkach a najvyšším krútiacim momentom 270 Nm v pásme od 1750 do 2250 otáčok. To všetko umožňuje, aby BMW 116d EfficientDynamics Edition dosiahlo 100 km/h z pokoja za 10,4 sekundy. Jeho kombinovaná spotreba paliva je však iba 3,4 až 3,8 l/100 km, pri emisiách CO2 len 89 až 101 g/km. A to je ozaj jednoznačný dôkaz výnimočnej efektivity motora.
  Naftový 1,5-litrový 3-valec reaguje veľmi živo už od nízkych otáčok a jeho charakteristikou je aj hladký chod. Technický arzenál obsahuje priame vstrekovanie paliva common-rail a inovatívnu technológiu prepĺňania turbodúchadlom s variabilnou geometriou. Špičková efektivita vozidla pramení okrem toho aj zo série aerodynamických opatrení, vrátane aktívnych vzduchových klapiek pred chladičom, ktoré sa automaticky otvárajú a zatvárajú podľa potreby, či aerodynamicky optimalizovaných 16-palcových diskov kolies z ľahkej zliatiny.

MOTORY BMW TWINPOWER TURBO.

Vďaka technológii BMW TwinPower Turbo produkujú inovatívne benzínové aj naftové motory z palety pohonných jednotiek BMW EfficientDynamics temperamentnú dynamiku s excelentnými reakciami od nízkych otáčok, zároveň sú však úsporné aj ekologické. Zvýšená efektivita a optimálna dynamika sú zárukou podstatne intenzívnejšej radosti z jazdy.
Benzínové motory sú vybavené inovatívnou technológiou prepĺňania turbodúchadlom, systémami plne variabilného manažmentu ventilov Valvetronic a Double-VANOS, ako aj priamym vstrekovaním High Precision Injection. Kombinácia týchto sofistikovaných komponentov prináša pozoruhodný priebeh výkonu a zlepšenú efektivitu. Naftové motory spájajú výhody turbodúchadiel s variabilnou geometriou a najnovšej generácie priameho vstrekovania paliva common-rail. Výsledkom je optimalizované spaľovanie, ktoré produkuje ešte nižšie emisie a spotrebu.

8-STUPŇOVÁ PREVODOVKA STEPTRONIC.

8-stupňová prevodovka Steptronic stanovuje nové meradlá komfortu aj dynamiky a patrí ku kľúčovým prvkom BMW EfficientDynamics. Nezvyčajne krátke intervaly medzi rýchlostnými stupňami umožňujú dosiahnuť optimálny prenos výkonu pri každej rýchlosti. To podstatne znižuje spotrebu paliva, pričom zároveň umožňuje vodičovi vychutnať si viac športovosti a dynamiky. Obzvlášť pri jazde vysokou rýchlosťou sú otáčky nižšie, čo prispieva k redukcii spotreby aj hlučnosti motora.
Svoju úlohu zohráva aj menič krútiaceho momentu, dokonca aj pri manuálnom radení. Spolu s krátkymi intervalmi prevodových stupňov sa vďaka minimálnemu preklzu a precíznemu ladeniu postará o maximálny možný komfort zmeny prevodov.
Integrované funkcie ako napríklad predvídavý pohon, spolu s neustálym sledovaním pohybov vozidla a dopravnej situácie, majú výrazný vplyv na spôsob, akým prevodovka mení rýchlostné stupne. Jej systém v každom jazdnom režime zvolí vždy najvhodnejší prevod. Riadiaca jednotka prevodovky je prepojená aj s navigačným systémom, takže dokáže ovplyvniť radenie nielen podľa zvoleného jazdného režimu SPORT alebo COMFORT, ale v rámci ich odlišnej charakteristiky aj podľa profilu prechádzanej trasy.

ECO PRO REŽIM

ECO PRO režim dokáže priniesť v závislosti od jazdného štýlu vodiča úsporu paliva až do 20 percent – podľa internej štúdie BMW o spotrebe paliva. Funkcia plachtenia (iba v kombinácii s prevodovkou Steptronic), Asistent predvídania trasy (iba v kombinácii s navigačným systémom Professional) a ECO PRO trasa (iba v kombinácii s navigačným systémom Business alebo Professional) prinášajú potenciál úspory ďalších 5 percent.

 • Plachtenie

  Funkcia plachtenia odpojí motor od pohonného reťazca a nebrzdí vozidlo v pohybe. Toto „plachtenie“ sa aktivuje vždy, keď vodič v rýchlostnom rozpätí medzi 50 a 160 km/h zloží nohu z akcelerátora, nezačne však brzdiť. Asistent predvídania trasy dokáže v prípade potreby režim plachtenia inteligentne deaktivovať.

 • Asistent predvídania trasy

  Na základe údajov z navigačného systému dokáže Asistent predvídania trasy identifikovať rýchlostné limity, zastavané oblasti, zákruty, kruhové objazdy, odbočky a diaľničné výjazdy, na základe čoho odporúča vodičovi včas prestať akcelerovať.

 • ECO PRO trasa

  ECO PRO trasa zobrazí najefektívnejšiu trasu podľa situácie v premávke, jazdného štýlu vodiča a miestnych podmienok. Palubný počítač zobrazí percento paliva, ktoré sa dá ušetriť voľbou ECO PRO trasy.

INTELLIGENT ENERGY MANAGEMENT.

Inteligentný manažment energie v BMW radu 1 zabezpečuje množstvo štandardných technológií súboru BMW EfficientDynamics, ako sú funkcia Auto Start Stop, Elektrický posilňovač riadenia, Rekuperácia brzdnej energie či Indikátor zmeny prevodových stupňov. Vzájomná súhra týchto technológií je zárukou udržateľnej mobility a maximálnej efektivity.

 • Funkcia Auto Start Stop

  Funkcia Auto Start Stop sa postará o to, aby sa palivo spotrebúvalo iba vtedy, keď je automobil v pohybe. Kým čaká na semaforoch, alebo v zhustenej premávke, funkcia Auto Start Stop vypne jeho motor hneď ako vozidlo zastane a vodič zaradí neutrál (manuálna prevodovka), alebo podrží stlačenú brzdu pri stojacom vozidle (prevodovka Steptronic).
  O aktivite funkcie Auto Start Stop vás upovedomí info displej. Len čo opäť stlačíte spojku (manuálna prevodovka), alebo pustíte brzdu (prevodovka Steptronic), motor sa znovu sám naštartuje v priebehu zlomku sekundy, takže môžete bez zdržania pokračovať v jazde.
  Funkcia Auto Start Stop nikdy neohrozí komfort ani bezpečnosť, keďže ostáva neaktívna v prípade, kým motor nedosiahne ideálnu pracovnú teplotu, interiér nie je dostatočne vykúrený alebo vychladený, ak je batéria málo nabitá alebo ak hýbete volantom. Centrálna riadiaca jednotka v prípade potreby motor reštartuje, dokonca aj keď vozidlo stojí. Napríklad vtedy, keď sa samovoľne dá do pohybu, alebo sa zahmlia okná.
  Funkcia Auto Start Stop sa dá kedykoľvek vypnúť tlačidlom.

 • Rekuperácia brzdnej energie

  Pri každom brzdení sa uvoľňuje kinetická energia a tá donedávna zostávala nevyužitá. Rekuperácia brzdnej energie sa zameriava práve na tento dlho prehliadaný potenciál. Energiu, ktorá sa generuje vždy, keď uvoľníte akcelerátor alebo začnete brzdiť, zachytáva a mení ju na elektrickú, ktorá sa následne využíva na dobíjanie batérie. Tento inteligentný systém manažmentu energie znamená, že alternátor už nemusí bežať permanentne, čo redukuje energetické zaťaženie motora. Výsledkom je znížená spotreba a zvýšená dynamika – v klasickom štýle BMW EfficientDynamics.

 • Elektrický posilňovač riadenia

  Vždy keď vodič točí volantom, spotrebúva sa energia. Prečo by sa však mala mrhať aj vtedy, keď sa volant nehýbe? Elektrický posilňovač riadenia je aktívny iba vtedy, keď je potrebný. Takýmto spôsobom systém pomáha prispieť k zníženiu spotreby paliva a k redukcii emisií.
  Na rozdiel od konvenčných hydraulických systémov sa spolieha na elektrický motor. To znamená, že konzumuje energiu iba vtedy, keď sa volant aktívne točí. Keď sa nehýbe, napríklad na rovinke alebo v zákrute so stálym polomerom, elektrický motor posilňovača je neaktívny. Flexibilným prispôsobovaním účinku posilňovača riadenia aktuálnej jazdnej situácii a rýchlosti sa celkovo zlepšuje aj komfort riadenia.

 • Indikátor zmeny prevodového stupňa

  Zmena prevodu v správnej chvíli môže viesť k podstatnému zníženiu spotreby paliva, tak v meste ako aj mimo neho. Optimálne radenie, nižšia spotreba – elektronická riadiaca jednotka motora identifikuje najefektívnejší prevod podľa podmienok na ceste a otáčok motora. Na info displeji sa zobrazí šípka, ktorá vám naznačí, kedy je optimálne zaradiť vyšší alebo nižší prevod. Systém tiež rozozná váš zámer prudko akcelerovať a následne odporučí preradiť neskôr, až keď je opäť vhodné znížiť otáčky motora na úsporné. Porovnávacie testy ukázali, že vozidlá s Indikátorom zmeny prevodového stupňa majú približne o štyri percentá nižšiu spotrebu.

BMW xDRIVE.

Inteligentný pohon všetkých štyroch kolies BMW xDrive sa dokonalo prispôsobí aj tým najnáročnejším podmienkam na ceste a postará sa o vynikajúcu trakciu za každých okolností. Vďaka pohonu xDrive a jeho súčinnosti s Dynamickou kontrolou stability (DSC) si BMW zachová vždy bezpečné a stabilné jazdné vlastnosti. xDrive v koordinácii so senzormi DSC rozdeľuje pohonnú silu rýchlo a flexibilne medzi obidve nápravy, s cieľom predísť nedotáčavosti aj pretáčavosti, teda zaručiť vynikajúcu smerovú stabilitu. Navyše garantuje rýchlu a bezpečnú akceleráciu aj na klzkých a strmých povrchoch. Samotné DSC teda musí za kritických podmienok na ceste zasahovať v menšej miere. BMW xDrive kombinuje výhody pohonu všetkých kolies – trakciu, smerovú stabilitu a jazdnú bezpečnosť – s klasickou BMW agilnosťou.