ASI NAJLEPŠÍ SPOLUJAZDEC NA SVETE.

Asistenčné systémy BMW ConnectedDrive v BMW radu 2 Coupé.

BMW radu 2 Coupé je vybavené spoľahlivým spolujazdcom: početnými asistenčnými systémami BMW ConnectedDrive. Tieto systémy pomáhajú vodičovi a ponúkajú mu neopakovateľný zážitok z jazdy. V prípade potreby včas upozornia alebo vám pomôžu zaparkovať. Tiež podajú pomocnú ruku pri parkovaní pomocou zadnej cúvacej kamery, ktorá sa stane vaším tretím okom. BMW radu 2 Coupé je spoľahlivým partnerom, ktorý vám umožní sústrediť sa na tú najdôležitejšiu vec na cestách: na cestu.

DRIVING ASSISTANT.

Bezpečnostná výbava Driving Assistant kombinuje kamerový Varovný systém opustenia jazdného pruhu, Kolízne varovanie a Varovanie pred chodcami s funkciou mierneho brzdenia v meste.

Varovný systém opustenia jazdného pruhu sleduje značenie na ceste a upozorní vodiča na neželané vybočenie prostredníctvom jemného zavibrovania volantu, pri rýchlosti jazdy cca 70 km/h a vyššej. Varovanie sa neaktivuje ak je vybočenie úmyselné a vodič ho naznačí zapnutím smerovky.

Kým Kolízne varovanie s funkciou mierneho brzdenia v meste detekuje vozidlá, Varovanie pred chodcami s funkciou mierneho brzdenia v meste reaguje na osoby. Ak vozidlo pred vami prudko zabrzdí, BMW okamžite reaguje, ak je kolízne varovanie zapnuté. Systém funguje v etapách. Najprv sa zobrazí varovný symbol, následne sa rozbliká, spolu s akustickým signálom a nakoniec sa automaticky mierne aktivujú brzdy (pri jazde rýchlosťou do 60 km/h)*. Varovanie pred chodcami pomáha pri rýchlostiach cca. 20-25 km/h zabrániť zrážke s osobami a pri rýchlostiach do 60 km/h redukuje závažnosť kolízie. Keď systém odhalí riziko zrážky, brzdy sa pripravia do pohotovostného režimu pre rýchlejšiu reakciu v prípade potreby. Ak je hrozba neodvratná, systém aktivuje brzdy*.

Súčasťou balíka je aj Asistent pozornosti vodiča, ktorý sleduje jeho správanie a hľadá známky únavy. Ak ich odhalí, na displeji systému iDrive zobrazí vodičovi odporučenie na prestávku.

* Bezpečnostné asistenčné systémy vozidiel BMW nepreberajú plnú autonómnu kontrolu nad vozidlom bez nutnosti zásahov vodiča. Pôsobia ako preventívne systémy na zmiernenie účinkov prípadnej kolízie a vodič v každom prípade aspoň čiastočne musí ovládať vozidlo.

iDRIVE TOUCH CONTROLLER.

Ovládač iDrive Touch Controller (súčasť navigačného systému Professional) vám umožní pohodlne ovládať systém iDrive len jednou rukou. Vďaka dotykovej ploche integrovanej v ovládači dokážete jednoducho vkladať informácie, napríklad ciele do navigácie tak, že priamo píšete prstom písmená. Môžete ho používať aj na získanie prístupu k širokej ponuke funkcií a nastavení vrátane listovania v zoznamoch. Dotykové ovládanie je jednoduché a intuitívne – ide o mimoriadne cenného pomocníka pre vodiča, keďže takmer vôbec neruší koncentráciu pri jazde. Všetky funkcie prístupné ovládačom iDrive Touch Controller sa prakticky zobrazujú na displeji systému iDrive.

SPEED-LIMIT INFO

Vždy bezpečne: funkcia Speed Limit Info so zobrazením zákazu predbiehania zobrazí aktuálne platné obmedzenia rýchlosti a takisto zóny, kde predbiehanie nie je povolené. Informácia sa zobrazí na informačnom displeji prístrojového panelu. Špeciálna kamera sníma relevantné dopravné značky.
Riadiaca jednotka spracuje tieto informácie a vyhodnotí ich spoločne s údajmi z navigačného systému. Zapojením aj ďalších prvkov vozidla dokáže systém identifikovať aj variabilné obmedzenia, platné napríklad iba v mokrom počasí alebo v konkrétnom čase dňa. Táto doplnková výbava je dostupná iba v kombinácii s navigačným systémom Business alebo Professional.

PARKOVACÍ ASISTENT.

Parkovací asistent zjednodušuje pozdĺžne aj priečne parkovanie. Bez ohľadu na to, či je aktivovaný, vždy premeriava potenciálne voľné miesta, aj tie najtesnejšie, pri jazde okolo nich rýchlosťou do 35 km/h a v maximálnej vzdialenosti 1,5 metra od radu zaparkovaných vozidiel.

Keď sa nájde dostatočne veľké miesto, vodič jednoducho zapne smerovku a parkovací asistent sa postará o riadenie, zatiaľ čo vodič ovláda prevodovku, akcelerátor a brzdu. Asistent zároveň zobrazuje pomocné inštrukcie na displeji systému iDrive, spolu s akustickými signálmi.

Len čo sa vozidlo pomaly priblíži k prekážke, Parkovací asistent sa automaticky aktivuje prostredníctvom funkcie „Auto PDC“ (Automatic Park Distance Control). Rozšírená funkčnosť systému obsahuje aj podporu vodiča pri parkovaní priečne k okraju vozovky. PDC zároveň vysiela varovný signál keď sa s vozidlom príliš priblížite k prekážke.

Pri parkovaní bez Parkovacieho asistenta využíva systém pomoci pri priečnom parkovaní dodatočné senzory na sledovanie oblasti po stranách vozidla a prípadné prekážky zobrazí na displeji systému iDrive. Vďaka tomu si vodič vychutná viac komfortu a bezpečnosti pri parkovaní.

ZADNÁ CÚVACIA KAMERA.

Zadná cúvacia kamera zobrazí vodičovi na ovládacom displeji oblasť za vozidlom pri manévrovaní a parkovaní. Jej funkčnosť zlepšuje prehľad pri cúvaní do rýchlosti 20 km/h, napríklad pri parkovaní.
Interaktívne vodiace čiary ukážu, či je parkovacie miesto dosť veľké a usmerňujú vodiča pri manévrovaní do tohto priestoru farebným značením na ovládacom displeji. V kombinácii s ťažným zariadením obsahuje zadná cúvacia kamera aj praktickú funkciu priblíženia, ktorá zjednodušuje pripojenie prívesného vozíka.