UMENIE VÝKONU.

Jazdná dynamika a efektivita vozidiel BMW radu 6 Gran Coupé.

UMENIE VÝKONU.

Jazdná dynamika a efektivita vozidiel BMW radu 6 Gran Coupé.

Samozrejme, že s BMW radu 6 Gran Coupé si môže vyraziť aj na krátke výlety. Nikdy to však nebude to pravé. Dôvodom sú dokonale zladené technológií odpruženia a prevodu. S nimi vozidlo vždy dokonale a príjemne sedí na ceste – aj pri rýchlej, športovej jazde. Zaručene to bude cítiť: BMW radu 6 Gran Coupé ponúka svoj vlastný originálny štýl jazdy.

UMENIE VÝKONU.Jazdná dynamika a efektivita vozidiel BMW radu 6 Gran Coupé.

Samozrejme, že s BMW radu 6 Gran Coupé si môže vyraziť aj na krátke výlety. Nikdy to však nebude to pravé. Dôvodom sú dokonale zladené technológií odpruženia a prevodu. S nimi vozidlo vždy dokonale a príjemne sedí na ceste – aj pri rýchlej, športovej jazde. Zaručene to bude cítiť: BMW radu 6 Gran Coupé ponúka svoj vlastný originálny štýl jazdy.

BMW EFFICIENT DYNAMICS.

BMW EFFICIENT DYNAMICS.

Či už je cieľom maximálny výkon alebo minimálna spotreba, BMW sa vždy zameriava na zabezpečenie neodmysliteľnej radosti z jazdy, ktorá je taká typická pre vozidlá BMW. BMW EfficientDynamics je stratégia, ktorú sme v BMW vyvinuli s cieľom minimalizovať spotrebu aj emisie a zároveň zvýšiť dynamiku a jazdný pôžitok. Je to komplexný balík technológií, ktorý obsahuje pohonné jednotky, manažment energie a koncepciu odľahčenej konštrukcie vozidla BMW EfficientLightweight – a je súčasťou štandardnej výbavy každého BMW.

Nová generácia benzínových aj naftových motorov BMW TwinPower Turbo prináša lepšiu dynamiku a nižšiu spotrebu paliva vozidiel BMW. Optimalizovaná aerodynamika tiež prispieva k zvýšeniu efektivity.

ŠPORTOVÝ VÝFUKOVÝ SYSTÉM.

Sýty zvuk športového výfukového systému dokonale dopĺňa celkovú športovú povahu vozidla. Jeho intenzita sa navyše dá regulovať pomocou klapiek integrovaných vo výfukovom systéme a riadených ovládačom jazdného zážitku. Dynamické jazdné režimy SPORT a SPORT+ sú podfarbené výraznejším zvukom výfuku, zatiaľ čo režimy orientované na komfortnú jazdu sú sprevádzané diskrétnejšou akustikou vhodnejšou na dlhé cesty a pre luxusnejší zážitok z jazdy.

8-STUPŇOVÁ PREVODOVKA STEPTRONIC SPORT.

8-stupňová športová prevodovka Steptronic sa prispôsobí každému jazdnému štýlu. Dokonale sa hodí na pokojnú, ale aj na mimoriadne dynamickú jazdu. Okrem automatického režimu ponúka aj možnosť manuálneho radenia. Na radenie môže vodič použiť dynamicky navrhnutú voliacu páku prevodovky alebo radiace páčky na volante.
V režime Sport je radenie nastavené na dosahovanie maximálnej dynamiky. Vďaka krátkym intervalom medzi jednotlivými rýchlostnými stupňami pracuje motor vždy v optimálnom pásme otáčok, aby sa maximalizovala dynamika aj efektivita. Zároveň sa vďaka tomu zlepšuje zrýchlenie, napríklad pri predbiehaní.
Pri jazde vysokou rýchlosťou znižuje vysoký počet prevodov otáčky motora, čím pomáha znižovať spotrebu a zároveň redukovať hlučnosť motora. Svojím dielom k tomu prispeje aj novovyvinutý menič krútiaceho momentu. 8-stupňová prevodovka Steptronic Sport ponúka najvyšší možný komfort radenia pri maximálnej možnej efektivite.

 • Launch Control

  Launch Control je funkcia obsiahnutá v 8-stupňovej prevodovke Steptronic Sport a jej úlohou je umožniť maximálne zrýchlenie z pokoja. Vodič aktivuje funkciu zapnutím režimu DTC (Dynamická kontrola trakcie) krátkym stlačením tlačidla DSC (Dynamická kontrola stability), následne zaradí voliacou pákou prevodovky režim „S“, jednou nohou pridrží pevne stlačený brzdový pedál a druhou naplno zošliapne plynový pedál. Keď v tomto okamihu pustí brzdu, plynový pedál však stále drží naplno stlačený, vozidlo sa automaticky rozbehne s maximálnym zrýchlením a zrýchľuje až dovtedy, kým vodič pedál nepustí. Tento prvok je určený vodičom s dynamickými a športovými ambíciami.

JAZDNÁ DYNAMIKA.

Pocit úplnej kontroly – vďaka dokonalej súhre medzi podvozkom, precíznym riadením a špičkovými technológiami. BMW radu 6 Gran Coupé zvládne aj tie najkľukatejšie cesty s pozoruhodnou ľahkosťou. Ovládač jazdného zážitku ponúka na výber športovo priamy kontakt s cestou alebo komfortnú a príjemnú jazdu.

 • Podvozok

  Vďaka špičkovým technológiám ponúka BMW radu 6 Gran Coupé vynikajúce jazdné vlastnosti, presné ovládanie a vynikajúcu smerovú stabilitu. Technologickým základom týchto vlastností je podvozok. Zaručuje optimálny kontakt s povrchom vozovky a dokonalú priľnavosť vo všetkých situáciách – výsledok dokonale zladených technických súčastí, prepojenia inteligentných systémov odpruženia a dobre vyváženého rozloženia hmotnosti na dve nápravy. Vďaka tomu sa môžete spoľahnúť na maximálnu bezpečnosť aj pri športovej jazde – a zároveň aj maximálnu radosť z jazdy.

 • Integrálne aktívne riadenie

  Integrálne aktívne riadenie pre vozidlá s pohonom zadných kolies kombinuje natáčanie zadných kolies s variabilným prevodovým pomerom riadenia prednej nápravy. Pri rýchlosti jazdy do približne 60 km/hod. sa zadné kolesá natáčajú opačným smerom než predné. Zdanlivo kratší rázvor zlepšuje manévrovacie schopnosti a svižnosť. Už od rýchlosti približne 60 km/hod. sa zadné kolesá natáčajú rovnobežne s prednými. Rázvor sa subjektívne predlžuje, čím sa zlepšuje jazdná stabilita aj komfort – obzvlášť pri rýchlej či prudkej zmene jazdných pruhov.

 • Ovládač jazdného zážitku s režimom ECO PRO

  Ovládač jazdného zážitku ponúka vodičovi na výber spomedzi viacerých režimov jazdy: režim COMFORT so štandardným nastavením motora aj prevodovky, na úsporu orientovaný režim ECO PRO a režim SPORT pre ešte dynamickejšiu jazdu. V režime ECO PRO sa prispôsobuje charakteristika reakcií plynového pedála a prevodovky a takisto nastavenia kúrenia a klimatizácie pre čo možno najvyššiu úsporu paliva.
  Režim ECO PRO dokáže znížiť spotrebu paliva až o 20 %. Ďalšia úspora paliva je dosiahnuteľná použitím režimu plachtenia, asistenta predvídania trasy a trasy ECO PRO. Asistent predvídania trasy využíva navigačný systém na posúdenie aktuálnej situácie na ceste a dáva vodičovi v predstihu odporúčania. Ak za nasledujúcou zákrutou začína obmedzenie rýchlosti, systém vodičovi pred vjazdom do zákruty odporučí spomaliť.
  Aj trasa ECO PRO pomáha znižovať spotrebu paliva. Táto funkcia navrhuje trasy optimalizované na spotrebu paliva, pričom berie do úvahy hustotu premávky, jazdný štýl vodiča a miestne podmienky. Funkcia plachtenia umožňuje vozidlu ísť len zotrvačnosťou až do rýchlosti 160 km/hod., keď vodič zloží nohu z plynového pedála, ale nezačne brzdiť. V režime SPORT vozidlo reaguje priamejšie a umožňuje vodičovi jazdiť športovejším štýlom jazdy.

BMW xDRIVE.

BMW xDRIVE.

Inteligentný pohon všetkých štyroch kolies BMW xDrive sa dokonalo prispôsobí aj tým najnáročnejším podmienkam na ceste a postará sa o vynikajúcu trakciu za každých okolností. Vďaka pohonu xDrive a jeho súčinnosti s Dynamickou kontrolou stability (DSC) si BMW zachová vždy bezpečné a stabilné jazdné vlastnosti. xDrive v koordinácii so senzormi DSC rozdeľuje pohonnú silu rýchlo a flexibilne medzi obidve nápravy, s cieľom predísť nedotáčavosti aj pretáčavosti, teda zaručiť vynikajúcu smerovú stabilitu. Navyše garantuje rýchlu a bezpečnú akceleráciu aj na klzkých a strmých povrchoch. Samotné DSC teda musí za kritických podmienok na ceste zasahovať v menšej miere. BMW xDrive kombinuje výhody pohonu všetkých kolies – trakciu, smerovú stabilitu a jazdnú bezpečnosť – s klasickou BMW agilnosťou.

INTELIGENTNÉ RIADENIE ENERGIE.

Inteligentné riadenie energie v BMW radu 6 Gran Coupé obsahuje technológie BMW EfficientDynamics: režim ECO PRO, funkciu Auto Start/Stop a rekuperáciu brzdnej energie v štandardnej výbave. Vzájomná súhra týchto technológií je zárukou trvalo udržateľnej mobility a maximálnej efektivity.

 • Režim ECO PRO

  Režim ECO PRO sa podľa internej štúdie BMW o spotrebe paliva dokáže v závislosti od jazdného štýlu postarať o zníženie spotreby paliva až o 20 %. Funkcia plachtenia, asistent predvídania trasy a trasa ECO PRO umožnia dosiahnuť úsporu ďalších 5 %.
  Funkcia plachtenia odpojí hnacie ústrojenstvo od motora, vozidlo ide na voľnobeh a motor nekladie žiaden odpor. Vozidlo začne „plachtiť“, keď vodič zloží nohu z plynového pedála pri rýchlosti od 50 do 160 km/hod. a nezačne brzdiť. Asistent predvídania trasy dokáže v prípade potreby režim plachtenia inteligentne deaktivovať.
  Asistent predvídania trasy dokáže na základe údajov navigačného systému identifikovať blížiace sa rýchlostné obmedzenia, zastavané oblasti, zákruty, križovatky s kruhovým objazdom, zatáčky a výjazdy z diaľnice a následne vodičovi v správnom okamihu odporučiť, kedy má prestať zrýchľovať.
  V závislosti od dopravnej situácie, štýlu jazdy a miestnych podmienok trasa ECO PRO zobrazuje najefektívnejšiu trasu. Palubný počítač zobrazuje percentuálny pomer paliva, ktoré sa dá ušetriť jazdou po odporúčanej trase ECO PRO.

 • Funkcia Auto Start/Stop

  Funkcia Auto Start/Stop sa stará o to, aby sa palivo spotrebúvalo len vtedy, keď je vozidlo v pohybe. Keď s vozidlom nachvíľu zastavíte, napríklad, keď čakáte na semafore alebo v dopravnej zápche, funkcia Auto Start/Stop šetrí palivo tým, že vypne motor, len čo vozidlo zaradí neutrál a s vozidlom zabrzdíte do úplného zastavenia.
  O aktivite funkcie Auto Start/Stop vás informuje informačný displej vozidla. Len čo pustíte brzdu, motor automaticky opäť naštartuje.
  Táto funkcia nikdy nezhoršuje komfort ani neohrozuje bezpečnosť, keďže ostáva vypnutá, až kým motor nedosiahne ideálnu pracovnú teplotu, interiér nie je dostatočne vykúrený alebo vychladený, ak je batéria málo nabitá, alebo ak točíte volantom. Centrálna riadiaca jednotka v prípade potreby motor znova naštartuje, dokonca aj keď vozidlo stojí. Napríklad vtedy, keď sa samovoľne uvedie do pohybu, alebo keď sa začnú zahmlievať sklá. Funkciu Auto Start/Stop môžete kedykoľvek jednoducho vypnúť.

 • Rekuperácia brzdnej energie

  Pri každom brzdení sa uvoľňuje kinetická energia, ktorá až donedávna ostávala úplne nevyužitá. Rekuperácia brzdnej energie ťaží z tohto dlho nevyužitého potenciálu. Energiu, ktorá sa generuje vždy, keď začnete brzdiť, alebo keď uvoľníte plynový pedál, zachytáva a mení na elektrickú. Táto elektrická energia sa následne použije na dobíjanie batérie vozidla. Inteligentný systém riadenia energie zabezpečí, že alternátor už nemusí bežať nepretržite, čím sa znižuje energetické zaťaženie motora. Výsledkom je znížená spotreba paliva a zvýšená hnacia sila – v klasickom štýle BMW EfficientDynamics.