UDRŽATEĽNOSŤ JE ODPOVEĎOU, KTORÁ VYVOLÁVA MNOŽSTVO OTÁZOK.

BMW i

BMW i3 – komplexne premyslená udržateľnosť.

UDRŽATEĽNOSŤ JE ODPOVEĎOU, KTORÁ VYVOLÁVA MNOŽSTVO OTÁZOK.

BMW i3 – komplexne premyslená udržateľnosť.

UDRŽATEĽNOSŤ JE ODPOVEĎOU, KTORÁ VYVOLÁVA MNOŽSTVO OTÁZOK.BMW i3 – komplexne premyslená udržateľnosť.

Zmeniť svet udržateľným spôsobom si žiada viac, než len jazdu s nulovými emisiami. A preto sme sa pri plánovaní hodnotového reťazca BMW i3 rozhodli staviť na udržateľnosť od začiatku až do konca – od fázy vývoja, cez celý produkčný proces. Aby ste mohli mať istotu, že BMW i3, za ktorého volant nasadáte, vám ponúkne plne udržateľnú radosť z jazdy.

Od úplne počiatočných štádií vývoja sme celé vozidlo koncipovali s cieľom udržateľnej čisto elektrickej mobility. K tomu sa pridávajú obnoviteľné a recyklované materiály, ktoré pomáhajú chrániť životné prostredie a nahrádzajú konvenčné materiály, napríklad plasty.

BMW i

INTELIGENTNÁ UDRŽATEĽNOSŤ.

Udržateľnosť nie je pre BMW i len slovom. Je to naša najdôležitejšia smernica. A preto sme celý životný cyklus BMW i3 navrhli v súlade s pravidlami maximálneho možného zachovania prírodných zdrojov, s pravidlami najvyššej udržateľnosti.

VÝVOJ.

- Celková koncepcia vozidla vznikala s výhľadom na elektrickú mobilitu, už od samého základu
- Inovatívna aerodynamika znižuje odpor vzduchu a tým minimalizuje spotrebu energie
- Obnoviteľné a recyklované materiály pomáhajú chrániť životné prostredie a nahrádzajú konvenčné materiály, napríklad plasty

VÝROBA.

- Výrobu uhlíkových vlákien poháňa energia, ktorej 100 % pochádza z vodnej elektrárne
- Montážny závod BMW i3 v Lipsku pre zmenu poháňa na 100 % veterná elektráreň
- Celková spotreba energie pri výrobe tohto nového automobilu je iba polovičná v porovnaní s už aj tak energeticky efektívnou výrobou konvenčných modelov BMW

VYUŽITIE.

- Počas jazdy nevznikajú žiadne emisie, čo pomáha redukovať znečistenie vzduchu v mestách
- Pri jazde v BMW i3 takmer nič nepočujete a necítite. Keď ho naplníte „zelenou“ energiou, alebo takou, ktorú si vygenerujete sami, vlastnými solárnymi panelmi, tak jazdíte skutočne s nulovými emisiami
- ECO PRO režim vám pomôže predĺžiť dojazd a znížiť spotrebu elektriny

RECYKLÁCIA.

- BMW i3 je recyklovateľné až na 95 %
- Moduly batérie sa dajú opätovne využiť napríklad na ukladanie solárnej energie
- Zvyškové uhlíkové vlákna sa dokonca dajú vrátiť späť do procesu výroby

UDRŽATEĽNÁ VÝROBA.

V našej továrni v Lipsku sme nainštalovali veterné turbíny, ktoré nám umožňujú vyrábať BMW i3 s použitím ekologickej energie. Navyše sa nám podarilo, v porovnaní s produkciou konvenčných modelov BMW, ktorá už je sama o sebe mimoriadne energeticky efektívna, znížiť spotrebu elektriny pri výrobe BMW i3 iba na polovičnú úroveň.

Uhlíkové vlákna, z ktorých sa vyrába ultra ľahký priestor pre posádku, pochádzajú z produkcie, ktorá využíva výlučne energiu z obnoviteľných zdrojov: konkrétne z jednej z najväčších hydroelektrární Moses Lake, približne 300 km od amerického mesta Seattle.

AŽ 95 % BMW I3 SA DÁ RECYKLOVAŤ.

AŽ 95 % BMW I3 SA DÁ RECYKLOVAŤ.

UDRŽATEĽNÉ MATERIÁLY.

KOMPONENTY Z 30 % KENAFU.

Vlákna materiálu zvanému kenaf sú komponenty až o 30 % ľahšie než konvenčné, a preto ho využívame na výrobu väčších interiérových povrchov BMW i3, ako náhradu za plasty s ropným základom. Takto dostávajú aj viditeľnú dimenziu svojho udržateľného charakteru. Tento extrémne ľahký materiál sa vyrába z rastliny nazývanej slez, ktorá v priebehu svojho rastu premieňa nadpriemerné množstvo CO₂ na kyslík.

SEDADLÁ S OBSAHOM 40 % NOVEJ VLNY.

Jedným z obnoviteľných materiálov, ktoré poskytujú vysoký komfort, je certifikovaná nová vlna. V dizajnovom interiérovom balíku Lodge tvorí 40 % materiálu, ktorým sú čalúnené sedadlá. Zmes s touto vlnou je priedušná a pomáha regulovať teplotu medzi sediacou osobou a povrchom sedadla. A sedadlo ostáva príjemne chladné aj počas horúcich dní.

INTERIÉROVÉ OBKLADY Z EUKALYPTU.

Eukalyptus prirodzene odoláva vlhkosti. To znamená, že potrebuje až o 90 % menej povrchovej úpravy než tradičné drevá. A keďže je spracovávaný bez použitia chemikálií, mäkká povrchová štruktúra a prirodzene otvorené póry zostávajú nedotknuté. Eukalyptus je jednou z najrýchlejšie rastúcich drevín, čo ho robí ideálnym pre sériovú výrobu. Všetko drevo, použité v BMW i3, pochádza na 100 % zo zdroja s certifikátom FSC, čo pomáha zabezpečiť udržateľnú formu lesného hospodárstva.

KOŽA SPRACOVANÁ 100 % OLIVOVÝM LÍSTÍM.

Koža, použitá v BMW i3, je na 100 % spracovávaná prírodnými extraktmi z olivových listov. Prináša to viacero výhod. Olivové lístie by inak bolo nevyužitým vedľajším produktom pestovania olív. Samotný proces spracovania kože je dokonalo ekologický. A v neposlednom rade si koža po spracovaní zachová svoj prirodzený lesk, priedušnosť a schopnosť regulovať teplotu.

GREEN ENERGY.

BMW i3 veľmi jednoducho premení udržateľnosť na súčasť vášho života. Počas jazdy nevznikajú žiadne emisie, čo pomáha redukovať znečistenie vzduchu v mestách a vytvára viac čerstvého vzduchu na dýchanie. Keď ho naplníte „zelenou“ energiou, alebo takou, ktorú si vygenerujete sami, vlastnými solárnymi panelmi, tak jazdíte skutočne s nulovými emisiami. ECO PRO režim vám pomôže predĺžiť dojazd a znížiť spotrebu elektriny.
 

Navyše, vaše BMW i3 negeneruje takmer žiaden hluk a nepríjemné pachy, čím potešíte nielen seba, ale aj životné prostredie.

Spotreba paliva a emisie CO₂.

 • Spotreba paliva, energie a emisie CO2 pre BMW i3 (60 Ah):
  Spotreba paliva v l/100 km (kombinovaná): 0
  Spotreba energie v kWh/100 km: 12,9
  Emisie CO2 v g/km (kombinované): 0

  Spotreba paliva, energie a emisie CO2 pre BMW i3 (94 Ah):
  Spotreba paliva v l/100 km (kombinovaná): 0
  Spotreba energie v kWh/100 km: 12,6* / 13,1**
  Emisie CO2 v g/km (kombinované): 0

  Spotreba paliva, energie a emisie CO2 pre BMW i3 (60 Ah) so zariadením Range Extender:
  Spotreba paliva v l/100 km (kombinovaná): 0,6
  Spotreba energie v kWh/100 km: 13,5
  Emisie CO2 v g/km (kombinované): 13

  Spotreba paliva, energie a emisie CO2 pre BMW i3 (94 Ah) so zariadením Range Extender:
  Spotreba paliva v l/100 km (kombinovaná): 0,6
  Spotreba energie v kWh/100 km: 11,3* / 11,9**
  Emisie CO2 v g/km (kombinované): 12* / 13**

  Spotreba paliva, energie a emisie CO2 pre BMW i8 s pohonom plug-in hybrid BMW iPerformance:
  Spotreba paliva v l/100 km (kombinovaná): 2,1
  Spotreba energie v kWh/100 km: 11,9
  Emisie CO2 v g/km (kombinované): 49

  * Kolesový cluster 1: 19-palcové kolesá
  ** Kolesový cluster 2: 20-palcové kolesá, zimné kolesá

  Hodnoty spotreby paliva, energie a emisií CO2 závisia od použitého rozmeru diskov kolies a pneumatík.

  Dojazd závisí od množstva faktorov, obzvlášť od osobného vodičského štýlu, zvolenej trasy, počasia, použitia klimatizácie/kúrenia a pred-klimatizácie.

  Ďalšie informácie o oficiálnej spotrebe paliva, elektrickej energie a oficiálnych špecifických emisiách CO2 pre nové osobné automobily získate zo smernice "'New Passenger Vehicle Fuel and Energy Consumption and CO2 Emission Guidelines ", dostupnej bezplatne na všetkých predajných miestach a na adrese "DAT Deutschland Automobil Treuhand GmbH, Helmut-Hirth-Str. 1, 73760 Ostfildern, Deutschland.