SPOĽAHNITE SA NA ZODPOVEDNÝCH POMOCNÍKOV.

Asistenčné systémy vodiča BMW ConnectedDrive vo vozidle BMW X6 M.

Zvýšená pozícia sedenia, športová ergonómia. V BMW X6 M máte vždy všetko pod kontrolou. Napriek tomu nemusíte robiť všetko sami. Niektoré úlohy môžete prenechať asistenčným systémom vodiča. Napríklad parkovanie. Alebo prepínanie diaľkových svetiel. Inovatívne funkcie BMW ConnectedDrive vám dokážu pomôcť v mnohých situáciách. Pre maximálny komfort. A ešte viac bezpečnosti.

SURROUND VIEW.

Surround View pozostáva z kamerových systémov Top View, Panorama View a cúvacej kamery. Kamery vo vonkajších spätných zrkadlách a dve širokouhlé kamery, jedna vpredu a jedna vzadu, umožňujú dosiahnuť 360° prehľad o priestore v bezprostrednom okolí vozidla spolu s panoramatickým pohľadom na priestor pred a za vozidlom.
Top View poskytuje 360° panoramatický pohľad na priestor v bezprostrednom okolí vozidla a snímaný obraz využíva na vytvorenie počítačom generovaného pohľadu na vozidlo „z vtáčej perspektívy“ na uľahčenie manévrovania. Širokouhlá kamera funkcie Side View medzi mriežkami chladiča vpredu a širokouhlá cúvacia kamera vzadu vytvárajú panoramatický pohľad na priestor pred a za vozidlom. Asistent pre sledovanie premávky prichádzajúcej zo strán upozorní vodiča najskôr žltými pásmi na krajoch obrazovky a následne aj blikajúcim červeným výstražným trojuholníkom na premávku prichádzajú zo strán.
Kamerové systémy sa aktivujú pri zaradení spiatočky alebo po stlačení tlačidla PDC či Side View. Obraz z kamier je prenášaný na ovládací displej. Vodič si môže zvoliť zobrazenie cúvacej kamery, Top View alebo Panorama View. Funkcia Side View sa automaticky vypne, keď vozidlo prekročí rýchlosť 15 km/hod.

BMW HEAD-UP DISPLEJ SO ZOBRAZENÍM ŠPECIFICKÝM PRE MODELY M.

Farebný BMW Head-Up displej so zobrazením špecifickým pre modely M premieta všetky informácie súvisiace s jazdou priamo do zorného poľa vodiča a umožňuje mu maximálne sa sústrediť na vedenie vozidla. Zobrazované sú údaje ako napríklad rýchlosť jazdy, pokyny navigácie, informácie systému Speed Limit Info vrátane zákazu predbiehania, telefónny zoznam a obsah zábavných systémov, spolu s informáciami a varovnými hláseniami z rôznych asistenčných systémov vodiča. Stlačením tlačidla si môže vodič v modeloch M aktivovať športovejší displej. Spolu s digitálnym rýchlomerom obsahuje tento režim zobrazenie zaradeného rýchlostného stupňa a viacfarebný otáčkomer s indikátormi optimálneho času radenia.
Ikony sú premietané na čelné sklo vo vysokom rozlíšení a farebne. Projekcia sa javí, ako keby sa vznášala približne 2,3 metra pred vozidlom. To spolu s optimálnym umiestnením umožňuje čítať informácie rýchlo a jednoducho pri minimálnom rozptyľovaní.
Jas zobrazenia sa automaticky prispôsobuje vonkajším svetelným podmienkam. Okrem toho je k dispozícii odlišný denný a nočný režim a výška projekcie sa dá individuálne nastaviť. Vodič si môže navyše aj vybrať informácie, ktoré budú zobrazené ako doplnok k aktuálnej rýchlosti jazdy a varovným hláseniam asistenčných systémov vodiča.

BMW NIGHT VISION S FUNKCIOU DYNAMIC LIGHT SPOT.

Dokonalá viditeľnosť aj v noci: Systém BMW Night Vision s funkciou Dynamic Light Spot dokáže v noci odhaliť a osvetliť ľudí aj väčšie zvieratá – dokonca aj na veľkú vzdialenosť. Infračervená kamera inštalovaná v mriežke chladiča vozidla prenáša obraz osôb a zvierat priamo na ovládací displej. Toto zobrazenie dokáže odhaliť osoby a zvieratá na vzdialenosť až 300 metrov pred vozidlom.
Len čo infračervený systém v tme odhalí osoby alebo zvieratá, namieri na ne dva samostatne riadené bodové lúče svetla, ale bez nepríjemného efektu oslnenia. Osvetlenie efektívne varuje vodiča aj chodca pred potenciálne nebezpečnou situáciou.
V kritickej situácii dostáva vodič dodatočné upozornenie na základnom displeji aj na BMW Head-Up displeji. V prípade akútnej hrozby kolízie so zvieraťom alebo osobou sa zobrazí blikajúca červená ikona. Zároveň zaznie zvukové varovanie a brzdy sa pripravia do pohotovostného režimu. Sledovanie sa automaticky zapína pri naštartovaní vozidla. Systém dokonca vodiča varuje aj v prípade, ak zobrazovací displej nie je zapnutý. BMW Night Vision s funkciou Dynamic Light Spot sú súčasťou inovácií BMW ConnectedDrive.

DRIVING ASSISTANT.

Výbava Driving Assistant kombinuje kamerový Varovný systém opustenia jazdného pruhu s Kolíznym varovaním a Varovaním pred chodcami s funkciou mierneho brzdenia v meste.


Varovný systém opustenia jazdného pruhu sleduje značenie na ceste a upozorní vodiča na neželané vybočenie prostredníctvom jemného zavibrovania volantu, pri rýchlosti jazdy cca. 70 km/h a vyššej. Varovanie sa neaktivuje ak je vybočenie úmyselné a vodič ho naznačí zapnutím smerovky.


Kým Kolízne varovanie s funkciou mierneho brzdenia v meste detekuje vozidlá, Varovanie pred chodcami s funkciou mierneho brzdenia v meste reaguje na osoby. Ak vozidlo pred vami prudko zabrzdí, BMW okamžite reaguje, ak je kolízne varovanie zapnuté. Systém funguje v etapách. Najprv sa zobrazí varovný symbol, následne sa rozbliká, spolu s akustickým signálom a nakoniec sa mierne aktivujú brzdy (pri jazde rýchlosťou do 60 km/h). Varovanie pred chodcami upozorňuje jednostupňovo: pri rýchlosti od 10 do 60 km/h aktivuje poplach pri akútnej hrozbe kolízie. Keď systém odhalí riziko zrážky, brzdy sa pripravia do pohotovostného režimu pre rýchlejšiu reakciu v prípade potreby. Ak je hrozba neodvratná, systém aktivuje brzdy.* Táto funkcia môže byť obmedzená v prípade tmy a hmly.

 

* Bezpečnostné asistenčné systémy vozidiel BMW nepreberajú plnú autonómnu kontrolu nad vozidlom bez nutnosti zásahov vodiča. Pôsobia ako preventívne systémy na zmiernenie účinkov prípadnej kolízie a vodič v každom prípade aspoň čiastočne musí ovládať vozidlo.

VAROVANIE PRI VYBOČENÍ Z JAZDNÉHO PRUHU.

Pri rýchlostiach nad 20 km/hod. radarový systém varovanie pri vybočení z jazdného pruhu deteguje vozidlá v mŕtvom uhle a vo vedľajšom jazdnom pruhu. Vodiča na prítomnosť iného vozidla v týchto kritických zónach upozorní symbol trojuholníka vo vonkajších spätných zrkadlách. Ak napriek tomu naznačíte úmysel preradiť sa do daného pruhu zapnutím smerovky, trojuholník sa rozbliká a systém upozorní na nebezpečenstvo aj krátkou vibráciou volantu.

NAVIGAČNÝ SYSTÉM PROFESSIONAL.

Navigačný systém Professional zaujme elegantným dizajnom a nadštandardnými možnosťami: Ponúka jednoducho a prirodzene ovládateľnú navigáciu so systémom iDrive a dotykovým ovládačom iDrive Touch Controller, vrátane hands-free funkcie, USB rozhrania a hlasového ovládania. Systém obsahuje aj rádio BMW Professional s DVD mechanikou a kapacitou 20 GB na ukladanie hudobných súborov vrátane databázy titulov. K dispozícii je aj online zobrazenie alternatívnych trás. Najpoužívanejšie POI (Points Of Interest, body záujmu) ako napríklad čerpacie stanice, hotely a podobné miesta, sú zobrazené v menu POI ako symboly, podľa frekvencie vyhľadávania. Vstavaný 10,2-palcový farebný LCD displej s vysokým rozlíšením a funkciou deleného zobrazenia je navrhnutý na optimálnu čitateľnosť a prehľadnosť.


Aktualizácie máp sú k dispozícii na tri roky bezplatne, prostredníctvom BMW partnera. V rámci BMW ConnectedDrive dokáže systém vo vybraných európskych krajinách mapy aktualizovať aj automaticky, počas obdobia troch rokov, s frekvenciou až štyrikrát do roka. *

 

* Presnejšie informácie o dostupnosti a rozsahu tejto služby na Slovensku vám poskytne váš miestny autorizovaný predajca BMW.

Navigačný systém Professional.

  • iDrive Touch Controller

    Ovládač iDrive Touch Controller s je intuitívnym prvkom s dotykovou plochou, ktorá umožní vodičovi priamo vkladať navigačné ciele vpisovaním prstom. Systém sa dá ovládať aj tlačidlami priamej voľby ponuky, ôsmimi voliteľnými funkčnými tlačidlami a hlasovým ovládaním. Vďaka trojrozmernému zobrazeniu máp s použitím satelitných obrázkov ako mapového pozadia a fotorealistickým zobrazením vybraných miest sa navigácia stáva vzrušujúcim vizuálnym zážitkom.

PARKOVACÍ ASISTENT.

Plne automatický parkovací asistent predstavuje najnovšiu generáciu komfortu parkovania v BMW. V tejto verzii systém sám zaradí prevodový stupeň pre jazdu dopredu alebo dozadu, prevezme kontrolu nad riadením a podľa potreby ovláda aj zrýchľovanie a brzdenie. Pred samotným parkovacím manévrom vodič iba zapne smerovku a drží stlačené tlačidlo PDC počas celého procesu parkovania, pričom sleduje okolie vozidla pomocou automaticky aktivovanej cúvacej kamery.
Po dokončení manévra systém automaticky zaradí režim P na prevodovke. Pri jazde rýchlosťou do 35 km/hod. a vo vzdialenosti najviac 1,5 metra od radu stojacich vozidiel ultrazvukové senzory vo vozidle BMW hľadajú dostatočnú medzeru na pozdĺžne zaparkovanie a výsledok zobrazujú na ovládacom displeji.

BMW SELECTIVE BEAM.

BMW Selective Beam zvyšuje komfort a bezpečnosť nočnej jazdy. Poskytuje vynikajúcu viditeľnosť v tme a neoslepuje ostatných vodičov. Systém deteguje ostatných účastníkov premávky a selektívne ich vynechá z oblasti osvetlenej diaľkovými svetlami. Dosah svetiel viac ako 400 m je zárukou včasnej detekcie možných hrozieb.