SPOĽAHNITE SA NA ZODPOVEDNÝCH POMOCNÍKOV.

Asistenčné systémy vodiča BMW ConnectedDrive vo vozidle BMW X4.

Partner, na ktorého sa môžete vždy spoľahnúť. Na asistenčné systémy vodiča vo vozidle BMW X4 sa môžete s istotou spoľahnúť. Sú zárukou špičkovej bezpečnosti a pohodlia. Najlepším príkladom je plnofarebný BMW Head-Up displej: dôležité informácie premieta priamo do vášho zorného poľa, vďaka čomu sa môžete sústrediť na to, čo je naozaj dôležité – na bezstarostnú radosť z jazdy.

BMW HEAD-UP DISPLEJ.

BMW HEAD-UP DISPLEJ.

Všetko na dosah.

Plnofarebný BMW Head-Up displej premieta všetky informácie, relevantné pre jazdu, priamo do zorného poľa vodiča, čím mu umožní lepšie sa sústrediť na riadenie vozidla. Zobrazenie obsahuje údaje ako napríklad aktuálna rýchlosť jazdy, alebo – v závislosti od výbavy – navigačné tipy, informácie od systému Speed Limit Info vrátane indikácie zákazu predbiehania, zoznamy telefónnych kontaktov alebo položiek v zábavnom systéme, spolu s informáciami a varovnými hláseniami od rozličných asistenčných systémov vodiča. Ikony sa premietajú na čelné sklo vo vysokom plnofarebnom rozlíšení. Projekcia sa javí, ako keby sa vznášala nad hranou prednej kapoty približne 2,3 metra pred vozidlom. Toto umiestnenie, spolu s možnosťou regulovať jeho presnú pozíciu na výšku, umožňuje vodičovi zaregistrovať informácie rýchlo, pohodlne a s minimálnym rozptýlením. Jas zobrazenia sa automaticky prispôsobuje vonkajším svetelným podmienkam, s odlišným režimom pre deň a noc. Vodič si zároveň môže zvoliť rozsah informácií, ktoré sa zobrazia spolu s aktuálnou rýchlosťou jazdy a varovnými hláseniami.

  

DRIVING ASSISTANT.

Výbava Driving Assistant kombinuje kamerový Varovný systém opustenia jazdného pruhu s Kolíznym varovaním a Varovaním pred chodcami s funkciou mierneho brzdenia v meste.

Varovný systém opustenia jazdného pruhu sleduje značenie na ceste a upozorní vodiča na neželané vybočenie prostredníctvom jemného zavibrovania volantu, pri rýchlosti jazdy cca. 70 km/h a vyššej. Varovanie sa neaktivuje ak je vybočenie úmyselné a vodič ho naznačí zapnutím smerovky.

Kým Kolízne varovanie s funkciou mierneho brzdenia v meste detekuje vozidlá, Varovanie pred chodcami s funkciou mierneho brzdenia v meste reaguje na osoby. Ak vozidlo pred vami prudko zabrzdí, BMW okamžite reaguje, ak je kolízne varovanie zapnuté. Systém funguje v etapách. Najprv sa zobrazí varovný symbol, následne sa rozbliká, spolu s akustickým signálom a nakoniec sa mierne aktivujú brzdy (pri jazde rýchlosťou do 60 km/h).

Varovanie pred chodcami upozorňuje jednostupňovo: pri rýchlosti od 10 do 60 km/h aktivuje poplach pri akútnej hrozbe kolízie. Keď systém odhalí riziko zrážky, brzdy sa pripravia do pohotovostného režimu pre rýchlejšiu reakciu v prípade potreby. Ak je hrozba neodvratná, systém aktivuje brzdy.* Táto funkcia môže byť obmedzená v prípade tmy a hmly.

* Bezpečnostné asistenčné systémy vozidiel BMW nepreberajú plnú autonómnu kontrolu nad vozidlom bez nutnosti zásahov vodiča. Pôsobia ako preventívne systémy na zmiernenie účinkov prípadnej kolízie a vodič v každom prípade aspoň čiastočne musí ovládať vozidlo.

  • Driving Assistant Plus

    Okrem prvkov výbavy Driving Assistant, ako sú Varovný systém opustenia jazdného pruhu a Kolízne varovanie s miernou aktiváciou bŕzd v meste, obsahuje výbava Driving Assistant Plus navyše aj Aktívny systém udržiavania rýchlosti s funkciou Stop&Go.

    Aktívny systém udržiava rýchlosť nastavenú vodičom a bezpečný odstup od vozidla pred vami až do rýchlosti 210 km/hod. Vozidlo samo zrýchľuje aj brzdí a udržiava nastavený odstup od vozidla pred sebou v hustej premávke až do prípadného úplného zastavenia. * Keď sa premávka opäť uvoľní, vozidlo sa jednoducho znovu rozbehne buď automaticky, alebo po stlačení akcelerátora, v závislosti od trvania času zastavenia.

    * Bezpečnostné asistenčné systémy vozidiel BMW nepreberajú plnú autonómnu kontrolu nad vozidlom bez nutnosti zásahov vodiča. Pôsobia ako preventívne systémy na zmiernenie účinkov prípadnej kolízie a vodič v každom prípade aspoň čiastočne musí ovládať vozidlo.

NAVIGAČNÝ SYSTÉM PROFESSIONAL A iDRIVE TOUCH CONTROLLER.

Navigačný systém Professional zaujme elegantným dizajnom a nadštandardnými možnosťami: Ponúka jednoducho a prirodzene ovládateľnú navigáciu so systémom iDrive a dotykovým ovládačom iDrive Touch Controller, vrátane hands-free funkcie, USB rozhrania a hlasového ovládania.

Systém obsahuje aj rádio BMW Professional s DVD mechanikou a kapacitou 20 GB na ukladanie hudobných súborov vrátane databázy titulov. K dispozícii je aj online zobrazenie alternatívnych trás. Najpoužívanejšie POI (Points Of Interest, body záujmu) ako napríklad čerpacie stanice, hotely a podobné miesta, sú zobrazené v menu POI ako symboly, podľa frekvencie vyhľadávania. Vstavaný 8,8-palcový farebný LCD displej s vysokým rozlíšením a funkciou deleného zobrazenia je navrhnutý na optimálnu čitateľnosť a prehľadnosť.

Aktualizácie máp sú k dispozícii na tri roky bezplatne, prostredníctvom BMW partnera. V rámci BMW ConnectedDrive dokáže systém vo vybraných európskych krajinách mapy aktualizovať aj automaticky, počas obdobia troch rokov, s frekvenciou až štyrikrát do roka. *

* Presnejšie informácie o dostupnosti a rozsahu tejto služby na Slovensku vám poskytne váš miestny autorizovaný predajca BMW.

Navigačný systém Professional.

Pozrite si video o tejto výbave.

  • iDrive Touch Controller

    Ovládač iDrive Touch Controller s je intuitívnym prvkom s dotykovou plochou, ktorá umožní vodičovi priamo vkladať navigačné ciele vpisovaním prstom. Systém sa dá ovládať aj tlačidlami priamej voľby ponuky, ôsmimi voliteľnými funkčnými tlačidlami a hlasovým ovládaním. Vďaka trojrozmernému zobrazeniu máp s použitím satelitných obrázkov ako mapového pozadia a fotorealistickým zobrazením vybraných miest sa navigácia stáva vzrušujúcim vizuálnym zážitkom.

INTELIGENTNÝ HLASOVÝ ASISTENT.

Inteligentný hlasový asistent s externým spracovávaním hovorenej reči vám ponúka najvyššiu mieru podpory. Dokáže identifikovať prirodzenú reč, na rozdiel od rozoznávania iba obmedzeného počtu konkrétnych povelov. Hlasový asistent obsahuje nielen široké spektrum individuálnych situácií a ich variácií, ale tiež dokáže identifikovať jazykové špeciality ako sú nárečia alebo žargón. Vďaka tomu môžete priamo hovoreným slovom diktovať sms správy alebo e-maily. Toto podstatné rozšírenie funkčnosti je možné vďaka serveru ConnectedDrive, ktorý sa nachádza mimo vozidla a jeho systém rozoznávania reči tvorí technický základ Inteligentného hlasového asistenta. Táto funkcia na báze technológie cloud umožňuje rýchle a jednoduché vyhľadávanie nešpecifických cieľov na internete, s použitím bežného jazyka, užitočné napríklad pri navigácii. Takto sa tiež dajú napríklad vyhľadávať reštaurácie v danej oblasti: Stačí, ak sa na ne priamo opýtate systému, rečou. Presunutie na cloud zároveň umožnilo častejšie aktualizovanie systému, vďaka čomu sú vždy ihneď k dispozícii všetky najčerstvejšie inovácie, či už ide o nový softvér alebo vylepšenia jazykovej vyspelosti počítača.

BMW SELECTIVE BEAM.

BMW Selective Beam zvyšuje bezpečnosť a komfort jazdy v noci.
Poskytuje vynikajúcu viditeľnosť v tme a neoslepuje ostatných vodičov. Systém BMW Selective Beam deteguje ostatných účastníkov premávky a selektívne ich vynechá z oblasti osvetlenej diaľkovými svetlami. Dosah svetiel viac ako 400 m je zárukou včasnej detekcie rizika oslnenia a zároveň aj výbornej viditeľnosti v smere jazdy.

SURROUND VIEW.

Systém Surround View za pomoci kamier vo vonkajších spätných zrkadlách, prednej širokouhlej kamery a zadnej cúvacej kamery poskytuje 360° panoramatický pohľad na priestor okolo vozidla. Pomáha vodičovi pri parkovaní a manévrovaní v tesných priestoroch s obmedzeným výhľadom.
Súčasťou systému Surround View je zadná cúvacia kamera s funkciami Top View a Side View. Top View zobrazuje oblasti po stranách vozidla pre pohodlnejšie manévrovanie. Širokouhlá kamera funkcie Side View, umiestnená medzi mriežkami chladiča vpredu, a zadná cúvacia kamera vytvárajú panoramatický pohľad na priestor pred a za vozidlom. Asistent pre sledovanie premávky prichádzajúcej zo strán upozorní vodiča najskôr žltými pásmi na krajoch obrazovky a následne aj blikajúcim červeným výstražným trojuholníkom na premávku prichádzajú zo strán. Funkcia Side View sa automaticky deaktivuje, keď vozidlo dosiahne rýchlosť 15 km/hod. Vodič si môže zvoliť zobrazenie prostredníctvom zadnej cúvacej kamery, funkcie Top View alebo Panorama View. Systém sa aktivuje pri zaradení spiatočky alebo pri iných predvolených aktivačných bodoch. Obraz sa premieta na ovládací displej.