ZDRŽANLIVOSŤ. VO VEĽKORYSOM BALENÍ.

BMW EfficientDynamics vo vozidle BMW X4.

Zdržanlivosť nie je typickou vlastnosťou BMW X4. Charakterizuje ho, iba pokiaľ ide o spotrebu paliva a emisie CO2. Ich hodnoty budú vďaka najnovším technológiám BMW EfficientDynamics a aerodynamickému dizajnu zaručene nízke, pričom výkon a dynamika vozidla zostanú na rovnakej úrovni.

AERODYNAMIKA.

Dizajn tohto vozidla je poctou filozofii BMW EfficientDynamics. Každé vozidlo BMW disponuje špičkovo nízkymi hodnotami aerodynamického odporu vďaka množstvu vzájomne zladených aerodynamických prvkov, čoho výsledkom je pozitívny vplyv na efektivitu a spotrebu paliva. Aerodynamiku zlepšuje napríklad ploché zakrytovanie priestoru motora aj zadnej nápravy. Tieto nové kryty majú však okrem znižovania odporu vzduchu význam aj pri redukcii hlučnosti a ochrane proti korózii. Ďalšími aerodynamickými inováciami sú presne dimenzovaná lišta na zadnej hrane veka kufra či aerodynamicky optimalizované vonkajšie spätné zrkadlá. Tie okrem zlepšenej aerodynamiky zároveň znižujú hlučnosť a spomaľujú znečisťovanie bočných okien.

INTELIGENTNÁ ĽAHKÁ KONŠTRUKCIA.

INTELIGENTNÁ ĽAHKÁ KONŠTRUKCIA.

V konštrukcii BMW X4 je použité množstvo vyspelých materiálov: ľahký hliník, vysokopevnostná oceľ, ultramoderné plasty a horčík.
Táto inteligentná ľahká konštrukcia znižuje hmotnosť vozidla a zaručuje vysokú tuhosť karosérie s excelentnou pasívnou bezpečnosťou a zlepšenou dynamikou.

REŽIM ECO PRO.

Podľa internej štúdie spoločnosti BMW týkajúcej sa spotreby paliva dokáže režim ECO PRO v závislosti od vášho jazdného štýlu znížiť spotrebu paliva až o 20 %. Ďalšia úspora sa dá dosiahnuť vďaka funkciám, ako je plachtenie (iba v kombinácii s 8-stupňovou prevodovkou Steptronic), asistent predvídania či trasa ECO PRO (obe iba s navigačným systémom Professional).

 • Plachtenie

  Funkcia plachtenia odpojí hnacie ústrojenstvo od motora a vozidlo ide voľnobežne bez prevodovky. Stane sa to v prípade, keď vodič pri rýchlosti od 50 do 160 km/hod. zloží nohu z plynového pedála, ale nezačne brzdiť a asistent predvídania trasy zároveň nezistí potrebu zmeny rýchlosti jazdy.

 • Aktívny systém udržiavania rýchlosti s funkciou Stop&Go v režime ECO PRO

  Pri využití v kombinácii s aktívnym systémom udržiavania rýchlosti vozidlo v režime ECO PRO po predošlom spomalení zrýchľuje späť na nastavenú rýchlosť efektívnejšie.

 • Asistent predvídania trasy

  Asistent predvídania trasy dokáže na základe údajov navigačného systému identifikovať blížiace sa zákruty, zastavané oblasti, rýchlostné obmedzenia, výjazdy z diaľnice a následne vodičovi v predstihu odporučiť, kedy má prestať zrýchľovať.

 • Trasa ECO PRO

  V závislosti od vášho jazdného štýlu, dopravnej situácie a podmienok na ceste vám trasa ECO PRO ponúkne najefektívnejšiu trasu z hľadiska spotreby. Palubný počítač zobrazuje percentuálny pomer paliva, ktoré sa dá ušetriť jazdou po odporúčanej trase ECO PRO.

8-STUPŇOVÁ PREVODOVKA STEPTRONIC.

8-stupňová prevodovka Steptronic definuje nový štandard dynamiky a efektivity a patrí ku kľúčovým prvkom BMW EfficientDynamics. Obzvlášť starostlivo vyladené odstupňovanie prevodov umožňuje optimálny prenos sily, od nízkych až po najvyššie rýchlosti. Vďaka tomu výrazne klesá spotreba paliva a vodič si môže oveľa viac vychutnávať športový a dynamický výkon. Najmä pri rýchlej jazde vysoký počet prevodov znižuje otáčky motora, čím pomáha nielen znižovať spotrebu, ale zároveň redukuje hlučnosť motora.
Svoju úlohu zohráva aj menič krútiaceho momentu – a to aj pri manuálnom radení. V kombinácii s malými intervalmi otáčok a precíznym ladením prevodovky poskytuje vysokú mieru komfortu radenia a podstatne zníženú hlučnosť.

MANAŽMENT ENERGIE.

Súčasťou inteligentného manažmentu energie v BMW X4 sú mnohé štandardné technológie balíka BMW EfficientDynamics, vrátane indikátora zmeny prevodu, funkcie Auto Start/Stop, elektrického posilňovača riadenia či rekuperácie brzdnej energie. Vzájomná súhra týchto technológií je pomáha zabezpečiť trvalo udržateľnú mobilitu zajtrajška už dnes.

 • Indikátor zmeny prevodu

  Zaradením správneho prevodového stupňa v správnom okamihu dokážete znížiť spotrebu paliva, najmä v mestskej premávke alebo na dlhých tratiach. Optimálne radenie, nižšia spotreba – elektronická riadiaca jednotka motora identifikuje najefektívnejší prevod podľa situácie na ceste a otáčok motora. Na informačnom displeji sa zobrazí šípka, ktorá vám naznačí, kedy je optimálne zaradiť vyšší alebo nižší prevodový stupeň. Systém tiež dokáže rozpoznať váš zámer prudko zrýchliť a následne odporučí preradiť neskôr, až keď je opäť vhodné znížiť otáčky motora na úsporné. Porovnávacie testy ukázali, že vozidlá s indikátorom zmeny prevodu majú približne o štyri percentá nižšiu spotrebu.

 • Funkcia Auto Start/Stop.

  Funkcia Auto Start/Stop sa stará o to, aby vozidlo spotrebovávalo palivo len vtedy, keď je v pohybe. Keď vozidlo na chvíľu zastaví, napríklad, keď čakáte na semaforoch alebo v dopravnej zápche, funkcia Auto Start/Stop šetrí palivo tým, že vypne motor, len čo vozidlo zastaví a vodič zloží nohu zo spojky (manuálna prevodovka) alebo podrží stlačenú brzdu, až kým vozidlo nezastaví (prevodovka Steptronic).
  O činnosti funkcie Auto Start/Stop vás upovedomí informačný displej. Len čo stlačíte spojku (manuálna prevodovka) alebo pustíte brzdu (prevodovka Steptronic), motor automaticky opäť naštartuje.
  Funkcia Auto Start/Stop nikdy nezhoršuje komfort ani neohrozuje bezpečnosť, keďže ostáva vypnutá až do momentu, kedy motor nedosiahne ideálnu pracovnú teplotu, interiér nie je dostatočne vykúrený alebo vychladený, ak je batéria málo nabitá, alebo ak točíte volantom. Centrálna riadiaca jednotka v prípade potreby motor reštartuje, dokonca aj keď vozidlo stojí. Napríklad vtedy, keď sa samovoľne dá do pohybu, alebo ak sa zahmlia okná. Funkciu Auto Start/Stop môžete kedykoľvek jednoducho vypnúť.

 • Elektrický posilňovač riadenia

  Pri každom otočení volantom dochádza k spotrebe energie. Prečo by sa ňou však malo mrhať aj vtedy, keď sa volantom neotáča? Elektrický posilňovač riadenia BMW je aktívny len vtedy, keď je potrebný. Na rozdiel od tradičných hydraulických systémov riadenia, elektrický posilňovač riadenia BMW spotrebováva energiu len vtedy, keď sa aktívne točí volantom. Keď je volant v pokoji – napr. keď idete vysokou rýchlosťou priamo po diaľnici – elektrický motor je neaktívny.

 • Rekuperácia brzdnej energie

  Pri každom brzdení sa uvoľňuje kinetická energia, ktorá až donedávna zostávala úplne nevyužitá. Rekuperácia brzdnej energie ťaží z tohto dlho nevyužitého potenciálu. Energiu, ktorá sa generuje vždy, keď začnete brzdiť, alebo keď uvoľníte plynový pedál, zachytáva a mení na elektrickú. Táto elektrická energia sa následne použije na dobíjanie batérie vozidla. Tento inteligentný systém riadenia energie zabezpečí, že alternátor už nemusí bežať nepretržite, čo znižuje energetické zaťaženie motora. Výsledkom je znížená spotreba paliva a zvýšená dynamika – v klasickom štýle BMW EfficientDynamics.