SPUSTENIE VÝROBY NOVÉHO BMW RADU 8 COUPÉ V ZÁVODE SPOLOČNOSTI BMW GROUP V DINGOLFINGU.

  09.07.2018

   

  V závode BMW Group v Dingolfingu sa spustila sériová výroba nového modelu BMW radu 8 Coupé, športového vozidla, ktoré signalizuje ofenzívu BMW v segmente luxusných automobilov. Pred spustením výroby nového modelu spoločnosť v závode v Dolnom Bavorsku investovala trojcifernú sumu v miliónoch eur. Do výrobného procesu bolo integrované množstvo digitálnych inovácií vrátane samočinných prepravných systémov a smart zariadení.

   

  Dr. Andreas Wendt, vedúci závodu BMW Group Dingolfing, hovorí: „Ako závod, kde sa vyrábajú BMW radu 7, má pracovisko BMW Group Dingolfing obrovské skúsenosti s výrobou vozidiel pre luxusný segment. Na výrobu nového BMW radu 8 Coupé sme tak optimálne pripravení. Som si istý, že naši zákazníci z celého sveta si toto luxusné športové vozidlo zamilujú.“

   

  Stefan Schmid, predseda pracovnej rady pracoviska v Dingolfingu: „Som hrdý, že nové BMW radu 8 Coupé budeme vyrábať práve my v závode BMW Group v Dingolfingu. Upevníme si tak našu pozíciu najkompetentnejšieho pracoviska pre luxusnú triedu automobilov a poistíme si budúcnosť nášho závodu.“

   

  Inteligentná kombinácia materiálov a flexibilné výrobné štruktúry

   

  V karosérii tohto nového športového vozidla sú použité inteligentné ľahké konštrukcie s dôvtipnou kombináciou materiálov vrátane ocele, plastu, hliníka a uhlíkových vlákien. Okrem podporných štruktúr v prednej a zadnej časti vozidla sú z hliníka vyrobené aj ďalšie komponenty, ako napríklad strecha, dvere, kapota a predný firewall nového modelu BMW radu 8 Coupé.

   

  Po prvýkrát v prípade sériovo vyrábaného modelu BMW je strecha vyrobená z plastov vystužených uhlíkovými vláknami (CFRP) – ktoré sa vyrábajú tiež v závode v Dingolfingu inovatívnym procesom lisovania.

   

  Vďaka vysokej flexibilnosti výrobného systému BMW bolo možné výrobu nového BMW radu 8 Coupé z veľkej časti integrovať do už existujúcich výrobných štruktúr.

  Pri výrobe tohto luxusného športového vozidla, ktoré sa na montážnych linkách závodu bude vyrábať spolu s modelmi radov BMW radu 5 a 7, sa použijú overené a vyskúšané výrobné postupy.

   

  Inovácie vo výrobnom procese

   

  Súbežne so zaradením nového modelu BMW radu 8 Coupé do výroby pokračuje aj digitalizácia logistiky a výrobných procesov v závode Dingolfing. Napríklad pri montáži dverí sú jednotlivé diely dodávané na linku autonómnymi posuvnými vláčikmi a na finalizačnej linke roboty koordinovane sledujú možné medzery a nerovnosti.

   

  V závode BMW Group Dingolfing sa čoraz viac používajú aj rôzne prístroje nosené na tele. Tieto mobilné počítačové technológie pripevnené na telo podporujú personál pri každodenných pracovných úlohách. Okrem inteligentného rukavicového snímača ProGlove sa napríklad používa aj tzv. „alarm neobvyklej konfigurácie“, kedy smart hodinky na ruke pracovníka vibráciou upozornia na prichádzajúce vozidlo s neštandardnou voľbou výbavy, ktoré si vyžaduje špeciálnu pozornosť.

   

  Po prvýkrát pri zaškoľovaní pracovníkov montážnej linky boli použité aj okuliare s virtuálnou realitou: niektoré montážne postupy výroby nového BMW radu 8 Coupé boli nakrútené na video a prehrávané zamestnancom cez VR okuliare. Mohli sa tak oboznámiť s novým modelom a správnym postupom montáže ešte pred spustením samotnej ostrej prevádzky. 

   

  Od uvedenia na trh budú k dispozícii dva varianty motora

   

  Pri spustení predaja nového BMW radu 8 Coupé v novembri 2018 budú na výber dva rôzne motory. Motor V8 v modeli BMW M850i xDrive Coupé (kombinovaná spotreba paliva: 10,5 – 10,0 l/100 km; kombinované emisie CO2: 240 – 228 g/km)* prináša impozantný výkon: najnovšia generácia 4,4-litrového osemvalcového motora bola kompletne inovovaná a prináša výkon vyše 530 konských síl a krútiaci moment 750 Nm.

   

  Model BMW 840d xDrive Coupé sa spolieha na naftový motor (kombinovaná spotreba paliva: 6,2 – 5,9 l/100 km; kombinované emisie CO2: 164 – 154 g/km)* – bezkonkurenčný vo svojej triede so špičkovou trakciou a nízkou spotrebou paliva. 3,0-litrový lineárny šesťvalcový naftový motor generuje maximálny výkon 320 konských síl a maximálny krútiaci moment 680 Nm.

  Zistiť viac