BMW UDRŽATEĽNOSŤ

CIRKULARITA A ZACHOVANIE ZDROJOV.

ÚVOD

CIRKULÁRNA EKONOMIKA MÔŽE ŠETRIŤ ZDROJE.

Šetrenie zdrojov je jedným z našich cieľov. Rovnako ako používať suroviny čo najrozvážnejšie, čo najopakovanejšie a čo najdlhšie. Naším cieľom je cirkulárna ekonomika. S rešpektom k svetu a s dobrými nápadmi pre našu udržateľnosť.

BMW udržateľnosť 2023, cirkularita, cirkulárny prístup

CIRKULÁRNY PRÍSTUP

60 kg

Cirkulárny prístup.

60 kg recyklovaných plastov je priemer obsiahnutý v novom vozidle od BMW Group, čo znamená podiel najmenej 20 %.

BMW udržateľnosť cirkularita a spracovanie odpadu

SPRACOVANIE ODPADU

99 %

Spracovanie odpadu

99 % odpadu, vytvoreného pri celosvetovej produkcii BMW Group 2,3 milióna automobilov v roku 2022, bolo buď recyklovaných na materiály (93,4 %), alebo postúpilo na termálne spracovanie (5,8 %).

BMW udržateľnosť 2023 cirkularita pomer recyklácie

POMER RECYKLÁCIE

30 %

Pomer recyklácie.

30 % našich nových vozidiel obsahuje druhotné suroviny, čiže recyklované a opätovne použité materiály.

CIRKULÁRNA EKONOMIKA

OBJAVTE SILU KRUHOVÉHO CYKLU.

Spôsob, akým zaobchádzame so zdrojmi, zohráva pre BMW Group kľúčovú úlohu. V tomto procese sa snažíme využívať suroviny v súlade so štyrmi princípmi cirkulárnej ekonomiky:

BMW udržateľnosť 2023, cirkularita, BMW i Vision Circular

BMW i VISION CIRCULAR.

RE:THINK, RE:DUCE, RE:USE a RE:CYCLE. BMW i Vision Circular je koncept poňatý plne v súlade s našimi princípmi kruhovej ekonomiky. Kompaktné čisto elektrické Vision vozidlo so zameraním na udržateľnosť a luxus takto ponúka fascinujúci náhľad na rok 2040.

BMW udržateľnosť 2023 cirkularita, udržateľné automobilové laky

UDRŽATEĽNEJŠIE AUTOMOBILOVÉ LAKY VYROBENÉ Z BIOMASY.

Lakovne v európskych továrňach BMW Group využívajú matné laky, ktoré nie sú vyrobené z ropy, ale z obnoviteľných surovín, napríklad z biologického odpadu. Navyše, továrne BMW Group v Rosslyne a v Lipsku využívajú aj udržateľne vyrábané protikorózne nátery. Pri procese s certifikátom TÜV sa v období 2022 až 2030 ušetrí viac než 15 000 ton CO₂.

ŽIVOTNÝ CYKLUS BATÉRIE

FÁZY ŽIVOTNÉHO CYKLU ČLÁNKU BATÉRIE.

BMW udržateľnosť 2023, cirkularita, vývoj

Vývoj.

Kompetenčné centrum výroby článkov batérií v Mníchove využíva BMW Group na vývoj ideálneho chemického zloženia pre články v lítium-iónovej batérii. Tam podrobuje sofistikovanému procesu vývoja štyri hlavné komponenty: katódu, anódu, separátor a elektrolyt.

BMW udržateľnosť 2023, cirkularita, aplikovanie vo vozidle

Použitie vo vozidle.

Súčasné elektrické automobily dosahujú dojazd aj viac než 600 km na jedno nabitie a tento trend stúpa. Skúsenosti ukazujú, že elektrické vozidlá dokážu absolvovať tie isté vzdialenosti ako ich konvenčne poháňané alternatívy, bez nutnosti nabíjať vysokonapäťovú batériu.

BMW udržateľnosť 2023, cirkularita, druhý život

Druhý život.

Po intenzívnom využití v elektrickom automobile môže lítium-iónová batéria ešte dlhé roky slúžiť ako stacionárne úložisko energie napríklad na batériových farmách, skôr než nastane fáza jej recyklácie.

BMW udržateľnosť 2023, cirkularita, recyklácia

Recyklácia.

Suroviny z článku batérie sa dajú opätovne spracovať. Kompetenčné centrum výroby článkov batérií v Mníchove využíva BMW Group aj na vývoj recyklácie druhotných surovín pre novú generáciu článkov batérie. Recyklácia predstavuje ukončenie životného cyklu článku batérie. A takto sa môže životný cyklus batérie začať odznova.

ČASTÉ OTÁZKY

ČASTÉ OTÁZKY NA TÉMU CIRKULARITA A ZDROJE.