BMW EfficientDynamics Inovatívne technológie od BMW EfficientDynamics

BMW EFFICIENT DYNAMICS: INOVATÍVNE TECHNOLÓGIE.

BMW EfficientDynamics: technológie zajtrajška vo výrobe už dnes.

BMW vo svojich vozidlách cieli na maximálnu dynamiku s minimálnou spotrebou. Aby to bolo možné dosiahnuť, využívajú sa mnohé inovatívne technológie zvyšujúce efektivitu, od karosérie, cez pohon, až po asistenčné systémy vodiča. Zistite viac o ľahkej konštrukcii, aerodynamických opatreniach a udržateľných pohonných koncepciách BMW.

Zistiť viac
BMW EFFICIENT DYNAMICS: INOVATÍVNE TECHNOLÓGIE.BMW EfficientDynamics: technológie zajtrajška vo výrobe už dnes.
BMW EfficientDynamics BMW ľahká karoséria detailný pohľad

BMW EFFICIENT LIGHTWEIGHT – INTELIGENTNÁ ĽAHKÁ KONŠTRUKCIA OD BMW.

BMW Efficient Lightweight je ukážkovým príkladom dokonalej kombinácie efektívnej a dynamickej jazdy. Vďaka využitiu špeciálnych ľahkých, ale zároveň pevných materiálov, ako je napríklad karbón v priestore pre posádku, hliník v podvozku, vysokopevnostné ocele v karosérii alebo moderné horčíkové zliatiny v motore, sa znižuje spotreba, pričom sa zároveň zvyšuje dynamika a zlepšujú sa jazdné výkony.
Prvým sériovo vyrábaným priestorom pre posádku z karbónu prinieslo BMW i revolúciu do automobilového inžinierstva a stanovilo nové štandardy pre BMW v oblasti ľahkej konštrukcie. Vďaka svojej vysokej pevnosti ponúka tento materiál najlepšiu možnú ochranu pri kolízii, zároveň je však dosť ľahký na to, aby vykompenzoval extra hmotnosť vysokonapäťovej batérie. Výsledkom je vyššia bezpečnosť, kombinovaná s veľkorysou a komfortnou priestrannosťou, pri súčasných hmotnostných úsporách – a teda pri ďalšom zvyšovaní dynamiky.
BMW i3 je prvé vozidlo v histórii, v ktorom sa karbón ako high-tech materiál začal využívať v rámci veľkosériovej výroby. Využitie karbónu bolo dlho obmedzené tým, že sa musel vyrábať ručne. Dnes dokáže BMW Group produkovať svoje vlastné uhlíkové vlákna a karbónové pláty v miere, ktorá umožňuje veľkosériovú výrobu.

AERODYNAMIKA.

Aerodynamické opatrenia na zvýšenie efektivity od BMW EfficientDynamics.

Dobré nápady nemusia vždy byť komplikované: Vďaka cieleným aerodynamickým opatreniam, ako sú napríklad aktívne vzduchové klapky a Vzduchové záclony v prednom nástavci, kolesá Air Performance alebo výduchy Air Breather za prednými kolesami, dokáže vaše BMW dosahovať optimalizované hodnoty koeficientu odporu vzduchu. K tomu sa pridávajú aerodynamicky optimalizované proporcie karosérie aj podlaha pod vozidlom, definované aero génmi. To prispieva nielen k zvyšovaniu stability jazdy a znižovaniu spotreby, ale zároveň redukuje hlučnosť v interiéri.

Zistiť viac
BMW EfficientDynamics Kolesá Air Performance

Kolesá Air Performance.

Jednoducho proti vetru: Aerodynamicky aj hmotnostne optimalizované kolesá s vložkami prispievajú k plynulému obtekaniu vzduchu pozdĺž bokov vášho BMW, čiže k celkovo zlepšenej aerodynamike vozidla.

Zistiť viac
BMW EfficientDynamics Obličky Active Air Stream

Obličky Active Air Stream.

Obličky Active Air Stream vedia, kedy motor, brzdy a ďalšie komponenty potrebujú vzduch a podľa toho automaticky otvoria vzduchové klapky. A keď už prísun vzduchu nie je nutný, opäť ich zatvoria. Tým sa zlepšuje aerodynamika a klesá spotreba paliva.

Zistiť viac
BMW EfficientDynamics Vzduchové záclony

Vzduchové záclony.

Vy máte kontrolu nad vaším vozidlom a Vzduchové záclony majú kontrolu nad prúdením vzduchu. Dokážu to obdivuhodne jednoduchým, zato však mimoriadne efektívnym spôsobom. Ich zužujúce sa kanály zrýchľujú prúdenie vzduchu a pokrývajú ním oblasť kolies. Takto sa značne redukujú vzduchové turbulencie okolo kolies, následne klesá aerodynamický odpor karosérie a tým pádom sa znižuje aj spotreba a emisie CO2.

Zistiť viac

KONCEPCIE POHONU BMW.

Na budúcnosť orientované pohonné systémy, pre maximálnu efektivitu a udržateľnosť.

BMW sa pri vývoji svojich vozidiel neustále spolieha na nové a inovatívne pohonné koncepcie. Preskúmajte efektívne pohonné koncepcie, ako napríklad plug-in hybrid, eDrive, vodíkový pohon alebo novú 48-voltovú mild hybrid technológiu.

Zistiť viac

48-VOLTOVÁ MILD HYBRID TECHNOLÓGIA BMW.

BMW EfficientDynamics BMW mild hybrid

Pomocným pohonom k spaľovaciemu agregátu prispeje elektrický motor k zvýšeniu efektivity a dynamiky.

Mild hybrid je špeciálny variant hybridného pohonného systému. Vozidlo nevyužíva svoj elektromotor priamo na samostatný pohon, ale ho zapína iba ako prídavný k spaľovaciemu motoru, v závislosti od situácie. Takýmto spôsobom sa znižuje spotreba paliva a predlžuje sa dojazd. Zároveň dokáže elektrický pohon pomôcť spaľovaciemu motoru pri akcelerácii. Dobíjanie batérie pohonu typu mild hybrid prebieha výlučne pri brzdení a spomalení, formou rekuperácie.

BMW PLUG-IN HYBRID.

BMW EfficientDynamics BMW plug-in hybrid

Efektívna kombinácia spaľovacieho motora a elektromotora.

Vozidlá BMW s hybridným pohonom, označované tiež termínom plug-in hybrid, majú dve pohonné jednotky: spaľovací a elektrický agregát. V kombinácii so špičkovými vysokovýkonnými lítium-iónovými batériami to prináša nielen dlhší dojazd, ale aj extra výkon a dynamiku. Dobíjanie batérie je možné z bežnej zásuvky, ale aj na nabíjacích staniciach a prostredníctvom rekuperácie brzdnej energie. Rekuperáciou sa rozumie transformácia kinetickej energie vozidla späť na elektrickú pri brzdení, s následným dobíjaním batérie.

ELEKTRICKÝ POHON BMW.

BMW EfficientDynamics elektrický automobil BMW

Čisto elektrické vozidlá s pohonom eDrive – pre maximálny dojazd a efektivitu.

Na budúcnosť orientované elektrické vozidlá BMW s pohonom eDrive jazdia výlučne na elektrickú energiu. Čisto elektrická pohonná koncepcia nepotrebuje spaľovací motor a na pohon vozidla nevyužíva žiadne fosílne palivá. Výsledkom pri elektrickom automobile BMW sú nulové lokálne emisie počas samotnej jazdy. Potrebná elektrická energia sa ukladá v batérii, ktorá je určujúca pre dojazd. Dá sa nabíjať z bežnej zásuvky, zariadeniami BMW Wallbox alebo na verejných nabíjacích staniciach.

VODÍKOVÝ POHON BMW.

BMW EfficientDynamics BMW iX5 Hydrogen G05 FCEV

Vozidlá s vodíkovými palivovými článkami: budúcnosť neobmedzenej mobility bez emisií.

Po štyroch rokoch vývoja vyrážajú na cesty prvé vodíkom poháňané modely BMW iX5 Hydrogen. Vodíkové automobily sú poháňané elektrickým motorom, čiže sú zároveň klasifikované ako elektrické vozidlá. Podstatný rozdiel oproti iným elektrickým automobilom: Vodíkové vozidlá si vyrábajú svoju vlastnú elektrickú energiu a nepotrebujú ju získavať z integrovanej batérie, ktorá sa musí dobíjať z externého elektrického zdroja. Namiesto toho majú priamo na palube svoju vlastnú efektívnu elektráreň, vo forme palivového článku. Ten vyrába čistú elektrickú energiu z vodíka a kyslíka. Technológia vodíkových palivových článkov garantuje rýchle tankovanie, zároveň však poskytuje všetky výhody elektrickej jazdy s dynamickou akceleráciou, nulovými miestnymi emisiami a plynulou nehlučnou prevádzkou.

BMW EfficientDynamics Efektívna jazda

EFEKTÍVNA JAZDA S BMW EFFICIENT DYNAMICS.

BMW EfficientDynamics Spotreba a emisie

SPOTREBA, EMISIE A METÓDY MERANIA.