BMW EfficientDynamics Efektívna jazda

EFEKTÍVNA JAZDA.

Znížte si spotrebu paliva a predĺžte si dojazd s BMW EfficientDynamics.

V priebehu posledných pár rokov bolo pod hlavičkou BMW EfficientDynamics uvedené do vozidiel množstvo technických riešení na zníženie spotreby. Dôležitým faktorom ste však aj vy ako používateľ vozidla. Uplatnením efektívneho štýlu jazdy môžete ušetriť až do 25 % paliva, v závislosti od trasy a situácie v premávke. Toto dôležité pravidlo platí nielen pre naftové a benzínové modely, ale aj pre vozidlá s elektrickým, hybridným alebo vodíkovým pohonom. Ako majiteľ elektrického automobilu alebo plug-in hybridu dokážete takto predĺžiť svoj dojazd až o 30 %.
Vo vozidlách BMW s výbavou Intelligent Personal Assistant* teraz môžete aj priamo klásť otázky svojmu BMW o efektívnej jazde. Napríklad v reakcii na otázku: “How high is my present consumption?” vám tento asistent dá tipy na to, ako dokážete ušetriť palivo – a na požiadanie vám aj aktivuje funkcie na zvýšenie efektivity.


*Súčasť ovládacej koncepcie ID 7 a doplnkovej výbavy BMW Live Cockpit Professional

Zistiť viac
EFEKTÍVNA JAZDA. Znížte si spotrebu paliva a predĺžte si dojazd s BMW EfficientDynamics.

5 FAKTOV O EFEKTÍVNEJ JAZDE.

  • 01 Spaľovací motor, plug-in hybrid aj elektromobil: Osobný jazdný štýl vodiča môže priniesť zníženie spotreby až do 25 %, v ECO PRO režime.
  • 02 Vodiči, ktorí jazdia predvídavo, šetria náklady a dorazia do cieľa cesty viac oddýchnutí, s pomocou ECO PRO režimu.
  • 03 V prípade elektrifikovaných vozidiel tepelná predpríprava predlžuje dojazd a zvyšuje komfort.
  • 04 Predvídavý hybridný systém vo vašom plug-in hybridnom BMW vám pomáha jazdiť efektívnejšie, pri aktivovanej navigácii.
  • 05 Od aerodynamiky k ľahkej konštrukcii: Vozidlá BMW ponúkajú množstvo technológií na zvýšenie efektivity.

PRED CESTOU: ZVÝŠENIE EFEKTIVITY JAZDY.

Šetrite palivo a elektrickú energiu prípravnými opatreniami už pred štartom.

Efektivita sa začína už pred samotnou jazdou. Bez ohľadu na to, či má vaše BMW benzínový, naftový, hybridný alebo čisto elektrický pohon, optimálnou prípravou môžete znížiť spotrebu paliva alebo energie. Tu nájdete prehľad jednoduchých opatrení, ktoré môžu zvýšiť efektivitu vášho BMW už skôr, než vyrazíte na cestu.

Zistiť viac

ODSTRÁŇTE NEPOTREBNÝ NÁKLAD A PRÍDAVNÉ PRVKY.

BMW EfficientDynamics Odstráňte nepotrebný náklad a prídavné prvky

Keďže extra hmotnosť zvyšuje spotrebu, mali by ste z vozidla pred cestou vyložiť všetok nepotrebný náklad. Navyše, prídavné prvky ako strešné boxy či nosiče bicyklov, by ste mali odmontovať hneď po použití, keďže majú nepriaznivý vplyv aj na aerodynamiku, čím takisto vedú k zvýšeniu spotreby. Tieto prípravné opatrenia sú jednoduchou cestou k ďalšiemu zvýšeniu faktora efektivity vášho BMW už pred začiatkom jazdy.

OPTIMÁLNY TLAK V PNEUMATIKÁCH.

BMW EfficientDynamics Optimálny tlak v pneumatikách

Ďalším spôsobom prípravy efektívnejšej jazdy je kontrola tlaku v pneumatikách a v prípade potreby jeho úprava. Nižší než odporúčaný tlak zvyšuje opotrebovanie pneumatík aj spotrebu. V čiastočne naloženom vozidle je možné využiť funkciu ECO plniaci tlak*, pre dosiahnutie najnižšej možnej spotreby.

*Táto funkcia je aktuálne dostupná iba v Európskej únii a vo Veľkej Británii.

TEPELNÁ PRÍPRAVA PRED ODJAZDOM.

BMW EfficientDynamics Tepelná príprava pred odjazdom

Tepelná príprava pred odjazdom* je funkcia, ktorá vám umožní nastaviť príjemnú teplotu v interiéri vozidla s elektrickým alebo hybridným pohonom už pred štartom cesty. Počas nabíjania dokáže táto funkcia podstatne predĺžiť elektrický dojazd, keďže sa ušetrí energia, ktorá by inak bola potrebná počas jazdy. To vám umožní skombinovať efektivitu aj s komfortom.

*Táto funkcia je dostupná iba vo vozidlách BMW s elektrickým alebo hybridným pohonom.

POČAS CESTY: ZNÍŽENIE SPOTREBY.

Znižujte spotrebu paliva a elektrickej energie počas jazdy pomocou inteligentných funkcií od BMW EfficientDynamics.

Spaľovací motor, plug-in hybrid aj elektrický pohon: Bez ohľadu na to, aké vozidlo si vyberiete, vaše BMW vás podporí pri snahe o efektívny štýl jazdy inteligentnými funkciami ako je napríklad Asistent predvídania trasy v ECO PRO režime. Všeobecne platí, že menej častá akcelerácia a spomalenie výrazne pomáha znížiť spotrebu. Predovšetkým pre elektrické vozidlá to znamená aj podstatné predĺženie dojazdu. Preto by ste mali myslieť dopredu, aby ste eliminovali, alebo aspoň minimalizovali brzdné situácie. Pri jazde na diaľnici je najvýraznejším faktorom vplyvu na spotrebu nastavené tempo jazdy. Ak ho napríklad znížite iba o 20 km/h, môžete získať úsporu na spotrebe až do 20 %. BMW EfficientDynamics vám pomôže skombinovať nízku spotrebu s uvoľneným štýlom jazdy.

Zistiť viac
BMW EfficientDynamics Praktické tipy pre efektívnu jazdu

TIPY PRE EFEKTÍVNU JAZDU.

Ešte efektívnejšie na cestách – s inteligentnými technológiami BMW a opatreniami na úsporu paliva.

BENZÍNOVÉ A NAFTOVÉ VOZIDLÁ BMW: AKO ŠETRIŤ PALIVO.

Inovatívne opatrenia od BMW EfficientDynamics vám pomôžu výrazne znížiť spotrebu paliva počas jazdy.

Od ECO PRO režimu, cez Asistenta predvídania trasy s funkciou dojazdu, až po analýzu jazdného štýlu. Vaše BMW je vybavené mnohými inteligentnými funkciami, ktoré vám pomôžu zvýšiť efektivitu vášho vodičského štýlu a šetriť palivo.

Zistiť viac
BMW EfficientDynamics ECO PRO režim

ECO PRO režim.

ECO PRO režim zahŕňa balík technológií, ktoré umožnia vodičovi dosiahnuť zníženie spotreby až do 25 %. Patrí sem napríklad zníženie energetickej záťaže od klimatizácie, alebo vyhrievania sedadiel, avšak pre posádku takmer nepostrehnuteľným spôsobom.

ECO PRO režim upraví aj parametre akceleračného pedálu a automatického režimu radenia prevodovky. Takto sa podporuje pokojný vodičský štýl s vyššou úsporou paliva. Ak je to však potrebné, vodič má stále prístup k plnému výkonu, pri maximálnom stlačení pedálu akcelerátora.

Zobrazenie bonusového dojazdu poskytne vodičovi informáciu o extra kilometroch, ktoré získal na efektivitu optimalizovanou jazdou v ECO PRO režime. Kombinované zobrazenie spotreby porovnáva priemernú hodnotu s aktuálnou spotrebou.

Zistiť viac
BMW EfficientDynamics Asistent predvídania trasy v ECO PRO režime

Asistent predvídania trasy.

Asistent predvídania trasy je funkciou jazdného režimu ECO PRO a pomáha vodičovi dosiahnuť mimoriadne efektívny štýl jazdy. V kombinácii s navigačným systémom vaše BMW rozoznáva rýchlostné limity, hranice obce, zákruty, kruhové objazdy, odbočky a výjazdy z diaľnice na zvolenej trase, vďaka čomu vodičovi v správnom okamihu odporučí zníženie rýchlosti, pre elimináciu neefektívneho brzdenia. Predvídavé tipy sa zobrazia vo forme modrého symbolu na prístrojovom paneli, ktorý odporúča pustiť akceleračný pedál v špecifickej situácii.

Zistiť viac
BMW EfficientDynamics Mild hybrid technológia

48-voltová mild-hybrid technológia.

48-voltová mild hybrid technológia slúži na rekuperáciu kinetickej energie počas brzdenia a podporuje spaľovací motor pri zrýchľovaní. Výsledkom je zníženie spotreby aj emisií pri súčasnom zvýšení dynamiky. 48-voltová mild hybrid technológia tiež urýchľuje funkciu Auto Start/Stop, zvyšuje jej komfort a je k dispozícii pre rozšírený rozsah rýchlostí. Počas fázy spomaľovania (brzdenie a jazda s uvoľneným akcelerátorom) sa motor vypne do pohotovostného režimu pri 15 km/h vďaka 48-voltovej mild hybrid technológii, čím umožní voľný pohyb vozidla bez spotreby paliva a produkovania emisií.

Zistiť viac
BMW EfficientDynamics Dojazdy s vypnutým motorom

Dojazdy s vypnutým motorom.

Dojazdy s vypnutým motorom umožňujú pohyb vozidla s nulovou spotrebou a nulovými emisiami, pri maximálnom využití kinetickej energie. Keď vodič zloží nohu z pedálu akcelerátora, funkcia sa adaptívne rozhodne buď pre rekuperáciu, alebo pre dojazd, na základe údajov z okolia. Dojazdy s vypnutým motorom sú k dispozícii vo vozidlách  so 48-voltovou mild hybrid technológiou. Vo vozidlách bez 48-voltovej mild hybrid technológie ostáva motor pri dojazdoch zapnutý, v režime voľnobehu. Dojazdy môžete zažiť v jazdnom režime COMFORT a vo zvýšenej miere v jazdnom režime ECO PRO. Vzdialenosť absolvovanú v dojazdoch vám zobrazí „počítadlo dojazdov“.

Zistiť viac
BMW EfficientDynamics Analýza jazdného štýlu

Analýza jazdného štýlu.

Analýza jazdného štýlu je funkcia, ktorá pomáha tipmi, vychádzajúcimi z konkrétnych situácií, s cieľom dosiahnuť efektívnejší jazdný štýl vodiča a úsporu paliva. Počas procesu sa jazdný štýl analyzuje a vyhodnocuje v rozličných kategóriách. Vyhodnotenie a od neho odvodené tipy sa zobrazia na iDrive displeji v jazdnom režime ECO PRO.

Zistiť viac
BMW EfficientDynamics Ukazovateľ tokov energie

Ukazovateľ tokov energie.

Ukazovateľ tokov energie na iDrive displeji prehľadne vizualizuje technológie BMW EfficientDynamics ako napríklad dojazdy, rekuperáciu a inteligentnú funkciu Auto Start/Stop.

Zistiť viac

PLUG-IN HYBRIDY BMW. JAZDITE EFEKTÍVNEJŠIE S POMOCOU BMW EFFICIENT DYNAMICS.

Vaše plug-in hybridné BMW vám pomôže dosiahnuť efektívnejší vodičský štýl.

Aj ako vodič plug-in hybridného BMW máte prístup k dobre známym ECO PRO funkciám. Doplnkom k nim sú pre hybrid špecifické funkcie, ako napríklad predvídavý hybridný pohon alebo adaptívna rekuperácia.

Zistiť viac
BMW EfficientDynamics HYBRID ECO PRO režim

HYBRIDNÝ ECO PRO režim.

HYBRIDNÝ ECO PRO režim zahŕňa balík inteligentných technológií, ktoré umožnia vodičovi dosiahnuť zníženie spotreby až do 25 %. Patrí sem napríklad zníženie energetickej záťaže od klimatizácie, alebo vyhrievania sedadiel, avšak takmer nepostrehnuteľným spôsobom pre posádku.
ECO PRO režim upraví aj parametre akceleračného pedálu a automatického režimu radenia prevodovky. Takto sa podporuje pokojný vodičský štýl s vyššou úsporou paliva a energie.
Integrované eDRIVE počítadlo k tomu pridáva informácie o tom, koľko kilometrov ste prešli bez spaľovacieho motora, teda s nulovými emisiami.

Zistiť viac
BMW EfficientDynamics Predvídavý hybridný pohon

Predvídavý hybridný pohon.

Predvídavý hybridný pohon umožňuje dosiahnuť ideálnu distribúciu dostupnej elektrickej energie, aby bola pri aktivovanom navigačnom navádzaní dostupná elektrická jazda v metských oblastiach na vašej trase. Ak je vysokonapäťová batéria dostatočne nabitá, pre elektrickú jazdu sa vyberú aj ďalšie úseky trasy. Pre efektívne získanie energie sa berú do úvahy napríklad aj rovinky s pozdĺžnym sklonom. Pre efektívne získanie energie sa berú do úvahy napríklad aj rovinky s pozdĺžnym sklonom. Spaľovací motor sa automaticky zapína alebo vypína podľa konkrétneho úseku trasy, čo podporuje efektívny systém pohonu a jazdu s nulovými emisiami v zastavaných oblastiach.

Zistiť viac
BMW EfficientDynamics Adaptívna rekuperácia

Adaptívna rekuperácia.

V novších vozidlách BMW s hybridným pohonom (napr. v modeloch xDrive45e) vstupuje do činnosti adaptívna rekuperácia. Tá ponúka pohodový a efektívny jazdný štýl, ktorý podporuje predvídavým využitím pohonných komponentov v režime HYBRID ECO PRO. S pomocou inteligentného regulačného systému, ktorý sa prispôsobí špecifickej situácii, sa vozidlo autonómne rozhodne medzi dojazdom a rekuperáciou len čo noha vodiča opustí pedál akcelerátora. Či už sú to vozidlá pred vami, rýchlostné limity, kruhové objazdy, odbočky alebo zastavané oblasti, systém ideálne prispôsobí mieru rekuperačného spomalenia dopravnej situácii. Výsledkom je možnosť menej častého používania brzdového pedálu a zvýšeného komfortu jazdy – a to všetko efektívnym spôsobom.

Zistiť viac
BMW EfficientDynamics Žena pred BMW iX3

ELEKTRICKÉ AUTOMOBILY BMW: ŠETRITE PRI CESTOVANÍ ENERGIU A PREDLŽUJTE DOJAZD.

Elektrické automobily BMW vám ponúkajú rozličné príležitosti na zníženie spotreby energie počas jazdy, a teda na predĺženie dojazdu. Na spotrebu optimalizovaný jazdný režim ECO PRO v tom zohráva dôležitú rolu. Ako hlavný komponent BMW EfficientDynamics obsahuje ECO PRO režim balík inteligentných technológií, ktoré umožnia vodičovi ušetriť energiu efektívnejším jazdným štýlom a dosiahnuť predĺženie dojazdu až do 30 %. Jedným z príkladov takýchto efektivitu zvyšujúcich funkcií je Asistent predvídania trasy. V kombinácii s navigačným systémom rozoznáva rýchlostné limity, hranice obce, zákruty, kruhové objazdy, odbočky a výjazdy z diaľnice na zvolenej trase, vďaka čomu vodičovi v správnom okamihu odporučí zníženie rýchlosti, pre elimináciu neefektívneho brzdenia. Funkcia analýzy jazdného štýlu k tomu pridá tipy na ešte efektívnejší vodičský štýl a ďalšiu úsporu energie, na základe špecifickej situácie. Aby ste boli počas jazdy ideálne informovaní, ukazovateľ tokov energie vám zobrazí využitie technológií BMW EfficientDynamics, napríklad rekuperácie. Na konci cesty sa aktivuje vizualizácia procesu nabíjania.

  • Individuálna a adaptívna rekuperácia v BMW iX3.
BMW EfficientDynamics Analýza údajov jazdy na BMW iDrive displeji

PO CESTE: ANALYZJTE SVOJE JAZDNÉ ÚDAJE.

Či už so spaľovacím motorom alebo s hybridným pohonom, na konci každej cesty sa môžete pozrieť, ako hospodárne ste jazdili. Na získanie prehľadu efektivity vašej jazdy v cieli cesty si môžete nechať zobraziť hodnoty kilometrového nábehu a spotrieb v menu iDrive displeja cestou Car / Trip info / Trip data. Úlohu indikátora efektívnej jazdy vo vozidlách s benzínovým alebo naftovým motorom plní zobrazenie kilometrov, ktoré ste absolvovali v režime dojazdu s motorom vypnutým funkciou Auto Start/Stop. Navyše, úseky jazdy v ECO PRO režime sa na prehľade zvýraznia modrou farbou. Medzi údajmi zobrazenými vo vašom hybridnom BMW sú aj kilometre jazdy, absolvovanej v čisto elektrickom režime.

BMW EfficientDynamics Spotreba a emisie

SPOTREBA, EMISIE A METÓDY MERANIA.

BMW EfficientDynamics Inovatívne technológie od BMW EfficientDynamics

INOVATÍVNE TECHNOLÓGIE OD BMW EFFICIENT DYNAMICS.